Seriál:
Čím vás dokáže nakaziť domáce zviera (1. časť)

Pozorne sa začítajte a prídete k poznaniu, že mať doma zviera znamená niekedy aj dosť podstatné riziko pre zdravie jeho majiteľa.

Andrej Jakubík | 3. apríla 2017 o 11:00

Dnes začíname nový seriál o zoonózach, teda o ochoreniach, ktoré sú prenosné zo zvieraťa na človeka a to buď priamo, alebo pomocou parazitov ako blcha, či kliešť. Pozorne sa začítajte a prídete k poznaniu, že mať doma zviera znamená niekedy aj dosť podstatné riziko pre zdravie jeho majiteľa.

Bartonelóza

Dnes náš seriál začíname ochorením , ktoré nesie pomenovanie Bartonelóza. Ochorenie prenášajú ako mačky, tak aj psy a iné malé cicavce. Toto bakteriálne ochorenie majú na svedomí práve parazity. V tomto prípade blchy.

Najbežnejším pacientom, ktorému je diagnostikovaná Bartonelóza je majiteľ mačky, ktorý má zároveň aj oslabenú imunitu. Preto sa ochoreniu niekedy zvykne hovoriť ak felinóza, alebo ochorenie z mačacieho pazúra. Baktéria sa totiž do ľudského tela dostane práve po "útoku" od infikovanej mačky. A v podstate je jedno, či je to útok pazúrom, alebo zúbkami. Na mieste, kde bola porušená pokožka za po niekoľkých dňoch začne tvoriť malá trhlinka, ktorá vyzerá ako rana po uštipnutí hmyzom, takže tomu človek ani nevenuje pozornosť. Baktéria sa však už nachádza v rane a o niekoľko dní začnú problémy.

Aké sú najčastejšie príznaky?

Okrem ranky, ktorá ostala po mačke a má problém so scelením, sa dostavujú aj zdurené lymfatické uzliny a následná zvýšená telesná teplota, čo však po čase ustupuje. V ďalšom rade nastupujú bolesti svalov, kĺbov, chrbta, šije a hlavy. Ničím nezvyčajným nie sú ani závrate, či bolesti očí, kde sa môže objaviť aj zápal spojiviek. Z vnútorných orgánov je zasiahnutá predovšetkým pečeň.

Ako bartonelózu diagnostikuje lekár?

Okrem vonkajších príznakov, má lekár k dispozícií aj krvný obraz, ktorý mu prezradí zvýšený počet bielych krviniek, čo signalizuje zvýšenú aktivitu imunitného systému. Naopak sa ochorenie prejavuje znížením počtu krvných doštičiek. Pokiaľ je počet trombocytov nižší ako 150 000 na mikroliter krvi, tak je jasné, že niečo nie je v poriadku. Na tele to spozorujeme napríklad častým výskytom modrín. Ochorenie zapríčiňuje aj zníženie počtu červených krviniek, teda anémiu. Ak lekár pozná vašu anamnézu, tak iste vie, že máte zníženú imunitu a preto by mala jeho otázka smerovať aj k tomu, či máme doma domáce zviera, ktoré je v hľadáčiku blchy.

Ako sa Bartonelóza lieči?

Liečba je v podstate jednoduchá a spočíva v nasadení antibiotík, ktoré spoľahlivo zaberajú na túto bakteriálnu komplikáciu. V prípade, že pacient má poškodenú, či nedostatočnú imunitu, tak ochorenie postupuje pomerne rýchlo a v prípade zanedbania liečby, by sa celkom určite ochorenie skončilo smrťou. Nepodceňujete preto riziko, ktoré zo sebou prináša držba domáceho zvieratka, nech je možnosť nakazenia akokoľvek malá, tak je tu vždy.

Už teraz sa môžete tešiť na ďalší diel seriálu, kde si bližšie rozoberieme Weilovu chorobu. A vedzte, že nebezpečné baktérie číhajú aj na miestach, kde to vôbec nečakáte. Napríklad aj vo vode.


Pridaj komentár:

Máš registráciu na našom webe?
Prihlás sa svojim kontom na Zvieratka.Pravda.sk (ale môžeš použiť aj prezývku z Varecha.sk)
 

Nemáš zaregistrované konto? Zaregistruj sa, je to zadarmo! RegistráciaMačky - ďalšie články

«1 2 ...5 »

Toto ste o mačacích ušiach určite netušili!
Uši sú pre mačku veľmi dôležitý zmyslový orgán, ktorého absencia dokáže vyradiť mačku z bežného života.

Mýty o starších mačkách (1. časť)
O starších mačkách koluje množstvo mýtov, ktoré ich posúvajú na druhú koľaj, aj napriek tomu, že na nich nie je ani smietka pravdy

Najčastejšie genetické poruchy u mačiek (2. časť)
Genetické problémy sa nemusia nikdy prejaviť, ale niekedy postačuje iba malý náznak nepohodlia a genetická výbava mačičky sa začne naplno ozývať

Najčastejšie genetické poruchy u mačiek (1. časť)
Genetické ochorenia, ktoré sa vyskytujú u mačiek sa v poslednom období neustále rozširujú a zasahujú do života ako čistokrvných mačiek, tak aj tým bez papierom

Mýty o starších mačkách (2. časť)
Pokračujeme ďalšou porciou mýtov, ktoré sa tradujú o mačkách skôr narodených.

Top zaujímavosti o novonarodených mačiatkach (2. časť)
Pokračujeme druhou porciou faktov zo života mačiatok.

7 faktov o mačacej droge menom Kocúrnik obyčajný
Celosvetovo známa rastlina, ktorá zlomí takmer každú mačku

Top zaujímavosti o novonarodených mačiatkach (1. časť)
Od prvej chvíle, kedy prišli na svet, sú v podstate fascinujúce a dokážu na seba strhnúť pozornosť celého okolia.

Mačacie súboje a prečo si zachovať chladnú hlavu
Dôvodov súboja môže byť hneď niekoľko a mačka v tom môže byť dokonca celkom nevinne

10 faktov o besnote, ktoré by ste mali vedieť
Svetová zdravotnícka organizácia považuje besnotu za veľmi vážny problém a odhaduje sa, že na jej následky ročne zomiera približne 55 tisíc ľudí.

Ako správne kúpať mačiatko
Často je kúpeľ takmer jedinou možnosťou, ako udržať mačiatko v čistote a vyhnúť sa nepríjemným kožným ochoreniam

Jarné nebezpečenstvá, ktoré striehnu na každého psa a mačku (4. časť)
Aj navonok obyčajná kaluž vody znamená pre psa potenciálne nebezpečenstvo, ktoré musí jeho majiteľ predvídať

Jarné nebezpečenstvá, ktoré striehnu na každého psa a mačku (3. časť)
Jarné nebezpečenstvá by mal ovládať každý majiteľ psa, či mačky. Verte, či nie, ale dokáže to zachraňovať nevinné zvieracie životy

Jarné nebezpečenstvá, ktoré striehnu na každého psa a mačku (2. časť)
A sme tu opäť s ďalšou porciou problémov, ktoré majú spoločného menovateľa v podobe jarných mesiacov.

Paradentóza u mačiek
Ako paradentózu odhaliť a ako spozorovať prvé malé príznaky v čase, keď je možné ochorenie chrupu mačky vyliečiť bez trvalých následkov?

Jarné nebezpečenstvá, ktoré striehnu na každého psa a mačku (1. časť)
O mnohých ste vedeli, alebo aspoň tušili, ale niektoré budú pre Vás novinkou

Najčastejšie chyby v prevencií proti blchám a kliešťom. Robíte ich aj vy?
Poznáte najčastejšie chyby, ktoré majitelia psov a mačiek robia pri prevencií proti vonkajším parazitom?

Ako odhaliť cukrovku u mačky?
Cukrovka vo svojom počiatku nebolí a preto ostane toto ochorenie často utajené až do chvíle, kedy je už neskoro

Príčiny cukrovky u mačičky
Početnosť prípadov cukrovky u mačiek stále narastá. Viete, ktoré faktory sú rizikové a treba si ich všímať viac ako ostatné?

Problémy s chrupom majú aj mačičky (2. časť)
V dnešnom pokračovaní nášho mini seriálu si predstavíme ďalšie tri problémy, ktoré veľmi bolestivo znepríjemňujú život nejednej mačke


«1 2 ...5 »

Naše mačky a kocúri...

Mohlo by vás zaujímať na Pravda.sk: