Seriál:
Čím vás dokáže nakaziť domáce zviera (1. časť)

Pozorne sa začítajte a prídete k poznaniu, že mať doma zviera znamená niekedy aj dosť podstatné riziko pre zdravie jeho majiteľa.

Andrej Jakubík | 3. apríla 2017 o 11:00

Dnes začíname nový seriál o zoonózach, teda o ochoreniach, ktoré sú prenosné zo zvieraťa na človeka a to buď priamo, alebo pomocou parazitov ako blcha, či kliešť. Pozorne sa začítajte a prídete k poznaniu, že mať doma zviera znamená niekedy aj dosť podstatné riziko pre zdravie jeho majiteľa.

Bartonelóza

Dnes náš seriál začíname ochorením , ktoré nesie pomenovanie Bartonelóza. Ochorenie prenášajú ako mačky, tak aj psy a iné malé cicavce. Toto bakteriálne ochorenie majú na svedomí práve parazity. V tomto prípade blchy.

Najbežnejším pacientom, ktorému je diagnostikovaná Bartonelóza je majiteľ mačky, ktorý má zároveň aj oslabenú imunitu. Preto sa ochoreniu niekedy zvykne hovoriť ak felinóza, alebo ochorenie z mačacieho pazúra. Baktéria sa totiž do ľudského tela dostane práve po "útoku" od infikovanej mačky. A v podstate je jedno, či je to útok pazúrom, alebo zúbkami. Na mieste, kde bola porušená pokožka za po niekoľkých dňoch začne tvoriť malá trhlinka, ktorá vyzerá ako rana po uštipnutí hmyzom, takže tomu človek ani nevenuje pozornosť. Baktéria sa však už nachádza v rane a o niekoľko dní začnú problémy.

Aké sú najčastejšie príznaky?

Okrem ranky, ktorá ostala po mačke a má problém so scelením, sa dostavujú aj zdurené lymfatické uzliny a následná zvýšená telesná teplota, čo však po čase ustupuje. V ďalšom rade nastupujú bolesti svalov, kĺbov, chrbta, šije a hlavy. Ničím nezvyčajným nie sú ani závrate, či bolesti očí, kde sa môže objaviť aj zápal spojiviek. Z vnútorných orgánov je zasiahnutá predovšetkým pečeň.

Ako bartonelózu diagnostikuje lekár?

Okrem vonkajších príznakov, má lekár k dispozícií aj krvný obraz, ktorý mu prezradí zvýšený počet bielych krviniek, čo signalizuje zvýšenú aktivitu imunitného systému. Naopak sa ochorenie prejavuje znížením počtu krvných doštičiek. Pokiaľ je počet trombocytov nižší ako 150 000 na mikroliter krvi, tak je jasné, že niečo nie je v poriadku. Na tele to spozorujeme napríklad častým výskytom modrín. Ochorenie zapríčiňuje aj zníženie počtu červených krviniek, teda anémiu. Ak lekár pozná vašu anamnézu, tak iste vie, že máte zníženú imunitu a preto by mala jeho otázka smerovať aj k tomu, či máme doma domáce zviera, ktoré je v hľadáčiku blchy.

Ako sa Bartonelóza lieči?

Liečba je v podstate jednoduchá a spočíva v nasadení antibiotík, ktoré spoľahlivo zaberajú na túto bakteriálnu komplikáciu. V prípade, že pacient má poškodenú, či nedostatočnú imunitu, tak ochorenie postupuje pomerne rýchlo a v prípade zanedbania liečby, by sa celkom určite ochorenie skončilo smrťou. Nepodceňujete preto riziko, ktoré zo sebou prináša držba domáceho zvieratka, nech je možnosť nakazenia akokoľvek malá, tak je tu vždy.

Už teraz sa môžete tešiť na ďalší diel seriálu, kde si bližšie rozoberieme Weilovu chorobu. A vedzte, že nebezpečné baktérie číhajú aj na miestach, kde to vôbec nečakáte. Napríklad aj vo vode.


Pridaj komentár:

Máš registráciu na našom webe?
Prihlás sa svojim kontom na Zvieratka.Pravda.sk (ale môžeš použiť aj prezývku z Varecha.sk)
 

Nemáš zaregistrované konto? Zaregistruj sa, je to zadarmo! RegistráciaMačky - ďalšie články

«1 2 ...5 »

Jarné nebezpečenstvá, ktoré striehnu na každého psa a mačku (2. časť)
A sme tu opäť s ďalšou porciou problémov, ktoré majú spoločného menovateľa v podobe jarných mesiacov.

Paradentóza u mačiek
Ako paradentózu odhaliť a ako spozorovať prvé malé príznaky v čase, keď je možné ochorenie chrupu mačky vyliečiť bez trvalých následkov?

Jarné nebezpečenstvá, ktoré striehnu na každého psa a mačku (1. časť)
O mnohých ste vedeli, alebo aspoň tušili, ale niektoré budú pre Vás novinkou

Najčastejšie chyby v prevencií proti blchám a kliešťom. Robíte ich aj vy?
Poznáte najčastejšie chyby, ktoré majitelia psov a mačiek robia pri prevencií proti vonkajším parazitom?

Ako odhaliť cukrovku u mačky?
Cukrovka vo svojom počiatku nebolí a preto ostane toto ochorenie často utajené až do chvíle, kedy je už neskoro

Príčiny cukrovky u mačičky
Početnosť prípadov cukrovky u mačiek stále narastá. Viete, ktoré faktory sú rizikové a treba si ich všímať viac ako ostatné?

Problémy s chrupom majú aj mačičky (2. časť)
V dnešnom pokračovaní nášho mini seriálu si predstavíme ďalšie tri problémy, ktoré veľmi bolestivo znepríjemňujú život nejednej mačke

Problémy s chrupom majú aj mačičky (1. časť)
Zuby sú jeden z najčastejšie používaných nástrojov, ktoré má mačka okamžite k dispozícií. Prinášame vám zoznam tých najbežnejších dentálnych problémov, ktoré postihujú práve mačky.

Niekoľko nebezpečných vecí, ktoré číhajú na vaše zviera v aute
Pes, mačka či iné zviera je členom rodiny a preto je často ako člen zapájaný do spoločných aktivít, čo zahŕňa aj cestovanie v aute. Viete o všetkých nebezpečenstvách, ktoré hrozia vášmu zvieraťu pri cestovaní autom?

(Video) Dobrí ľudia stále existujú! Kompilácia záberov, kde išlo zvieratkám o život
Prírodné katastrofy, nehody, či iné nepredvídateľné udalosti dokážu dostať zvieratko do situácie, keď bojuje o život. Našťastie je aj medzi ľuďmi stále dostatok hrdinov

Ako zistiť, či vás vaša mačka miluje?
Ste si istý láskou svojej mačky? Prezradíme vám niekoľko znakov, toho, že vás naozaj miluje

Pes alebo mačka. Kto vládne u vás doma?
Myslíte si, že pes je vždy pánom situácie? Občas aj títo odvážni ochranári ukážu svoje slabé miesta a už len pohľad na mačku ich zaženie do kúta.

Pozor na odpadkový kôš. Jeho obsah vám dokáže zabiť domáce zviera
Málokedy si dávame pozor na to, aby sme chránili odpadkový kôš pred zvieratami. Jeho obsah je totiž pre mnohé z nich smrteľný.

Nebezpečné hračky pre mačky
Nie každá hračka pre mačky je bezpečná, aj napriek tomu, že je pre mačku určená, tak ju môže dostať na stôl veterinára

Mačka sama doma? Toto by ste mali vedieť!
Aj keď to tak často nevyzerá, tak mačka má svoje city a má rada vašu spoločnosť. A to navzdory všetkým predsudkom, ktoré hovoria o ich samotárstve.

Tieto baktérie najčastejšie ovplyvňujú život domácich zvierat 1. časť
Je dobré vedieť, čo si môžete priniesť domov ako suvenír z bežnej prechádzky

Nezvyčajné zvieratá amerických prezidentov
Tipovali by ste amerického prezidenta na psíčkara? Vedzte, že v bielom dome už pobývali papagáje, stádo oviec, aligátor a dokonca slon

Video: Ako vyrobiť jednoduchý dom pre mačku
Hračky pre mačky z vlastnej produkcie prinesú chlpatým adresátom veľa hodín radosti

Ako porozumieť mačacím zvukom
Mačka je veľmi komunikatívne stvorenie. Viete si ale správne vyložiť jej reč?

Niekoľko tipov, ako podporiť zviera v boji s rakovinou
Vojnu s ochorením musia vyhrať sami. Niekoľko bitiek však môžu vyhrať aj s naším pričinením


«1 2 ...5 »

Naše mačky a kocúri...

Mohlo by vás zaujímať na Pravda.sk: