Riziká pri kúpe papagája

Dobre si rozmyslite s kým uzavriete obchod. Riziko sa skrýva všade

Andrej Jakubík | 10. januára 2017 o 08:00

Kúpa papagája je vážne rozhodnutie, ktoré si musíte veľmi dobre premyslieť. Nielen druh papagája, pohlavie, množstvo (pár, či jednotlivec), ale aj zdroj od ktorého chcete papagája zakúpiť je veľmi dôležitý. A samozrejme sa nikdy neuspokojte s prísľubom toho, že papagáj má vykonané všetky testy na prítomnosť vírusov s negatívnym výsledkom, ale bez písomného dokladu. Prečítajte si nasledujúce riadky, predtým ako naletíte.

Zdroj je podstatný

Chovateľ, priekupník, alebo obchod. Toto sú tri cesty k tomu, ako prísť k papagájovi. Ale iba jedna z nich je tá správna. Ak ste tipovali chovateľa, tak vedzte, že ste tipovali správne. Nákup priamo od chovateľa je pravdepodobne tá najlepšia cesta. Často je však problém rozoznať chovateľa od priekupníka a preto je lepšie si podmienky chovu pozrieť osobne s čím by normálny chovateľ nemal mať problémy. Uvidíte rodičov, podmienky chovu a krmivo, ktoré sa používa a na ktoré sú vtáky zvyknuté. To je veľmi dôležité, pretože pri mnohých papagájoch sa pri ich premiestnení do nového prostredia dostavuje aj dočasná hladovka. Priekupník nakupuje čerstvo vyliahnuté potomstvo, ktoré potom ručne dokrmuje, najčastejšie pre potreby obchodu, ktorý si žiada krotké papagáje zvyknuté na ľudskú ruku. U priekupníka nenájdete dospelých jedincov a v obchode zasa nájdete iba málokedy človeka, ktorý sa papagájom rozumie. Ani priekupník a ani obchod Vám však nepovedia nič o pôvode papagája.

Spôsob dochovania je nemenej dôležitý

Spomenuli sme ručné dochovanie, čo je z pohľadu trhu veľmi žiadaný spôsob, pretože jeho výsledkom sú papagáje ako domáci maznáčikovia, ktorí sú zvyknutý na ľudskú ruku a prítomnosť človeka. Je však ručné dokrmovanie správne? Z mnohých pohľadov určite nie. Pri kŕmení sa z matky prenášajú dôležité informácie priamo na potomstvo, čo je vec dokázaná vedecky už pomerne dávno. Papagáj, ktorý nemá podobné informácie, je na tom veľmi biedne a neprítomnosť matky v rannom veku sa u neho môže neskôr prejaviť napríklad silnou pubertou, neochotou hniezdiť, či dokonca vysokou agresivitou. Dochovanie papagája klasickým spôsobom je to najlepšie, čo mu môžeme dopriať.

Pýtajte si doklady

Papagáje, ktoré spadajú do zoznamu CITES musia mať aj svoje doklady, ktoré ich dokážu identifikovať ako jedinca. V prípade papagája je tu krúžok, prípadne čip. Každý jedinec patriaci pod CITES, musí mať doklad o pôvode a musí byť registrovaný na príslušnom úrade. V tomto prípade je potrebné dokladovať aj spôsob nadobudnutia, takže si určite žiadajte aj kúpno predajnú zmluvu. Okrem toho si samozrejme žiadajte aj testy DNA, ktoré pri väčších papagájoch preukážu pohlavie (pri malých papagájoch sa štandartne nerobia). Potvrdenia o vyšetrení na choroby ako PBFD a jemu podobné ochorenia. Dnes sú podobné doklady čoraz viac bežné a v niektorých krajinách EU dokonca aj povinné.

Spýtajte sa sam seba, aký druh papagája chcete vlastniť. Je správne mať doma kriticky ohrozený druh? Mnoho chovateľov túži po Kakadu palmovom, filipínskom, či po Are hyacintovej, prípadne po inom veľmi ohrozenom druhu operenca. Je však správne vlastniť podobný druh? Nebolo by týmto papagájom lepšie vo voľnej prírode, ak v rukách človeka?


Pridaj komentár:

Máš registráciu na našom webe?
Prihlás sa svojim kontom na Zvieratka.Pravda.sk (ale môžeš použiť aj prezývku z Varecha.sk)
 

Nemáš zaregistrované konto? Zaregistruj sa, je to zadarmo! RegistráciaVtáky - ďalšie články

«1 2 ...5 »

Rozozná zviera tvár svojho majiteľa?
Pre majiteľov psov, mačiek, koní, či papagájov je to samozrejmá vec, ale zamysleli ste sa niekedy, či dokáže vašu tvár rozoznať napríklad akváriová rybka, škrečok, prípadne iné drobné zviera?

(Video) Varíme pre papagája: Banánové smoothie
Banán je pre telo papagája veľmi dôležitá zložka potravy.

Spolužitie viacerých papagájov
Chov papagája má svoje úskalia, ale chov viacerých papagájov pohromade, je niekedy výzva z kategórie takmer nemožných

Nezvyčajné zvieratá amerických prezidentov
Tipovali by ste amerického prezidenta na psíčkara? Vedzte, že v bielom dome už pobývali papagáje, stádo oviec, aligátor a dokonca slon

Sezóna nechcených darčekov sa začína
Obdobie okolo vianočných sviatkov je pre človeka obdobím šťastia a pokoja. Pre mnohé zvieratá je to však obdobie, ktoré by sa dalo nazvať ako sezóna nechcených darčekov.

Ako zmeniť papagájovi stravu
Zmena potravy papagája je vážny krok. Vedzte, že papagáj radšej uhynie od hladu, ako by mal zjesť potravu, ktorá mu nechutí a ktorej nedôveruje

Kŕdeľ papagájov z útulku píše list Ježiškovi
Možno ste o tom ani netušili, ale na Slovensku funguje útulok pre papagáje. A aj jeho obyvatelia snívajú o krásnych Vianociach.

Osobnosť človeka a výber zvieratka spolu súvisia
Aspoň tak tvrdia vedecké výskumy. Sedí to aj na vás?

Beo posvätný. Najtalentovanejší vták planéty!
Beo posvätný je skutočne druhom, ktorý vyniká v mnohých oblastiach. Jeho schopnosti vyrážajú dych

Čo robiť, ak nájdem zranené divoké zviera?
Príroda sa o seba vie v mnohom postarať. Ale niekedy potrebuje našu pomoc. Človek však pri záchrane zvierat robí mnoho chýb

Zvieratko ako vianočný darček
Zvieratko sa môže stať krásnym vianočným darčekom, ktoré získa v domácnosti svoje miesto a bude sa z neho tešiť celá rodina. Môže sa však stať aj príťažou, ktorej sa budú chcieť rodinní príslušníci čím skôr zbaviť. Na čo všetko treba myslieť?

Varíme pre zvieratká: Plnená paprika pre papagája
Toto vegetariánske jedlo vyvoláva u niektorých papagájov doslova závislosť

Papagáj a vápnik
Ak si myslíte, že bežná sépiová kosť je dostatočná, tak sa hlboko mýlite

Obezita papagájov
Aj papagáje trpia na túto civilizačnú epidémiu. Sú totiž náchylné k prejedaniu sa, rovnako ako ľudia

Týchto 5 druhov papagájov deťom nekupujte!
Existujú druhy papagájov, ktoré jednoducho nepatria do detských rúk

5 faktov o kurčati, ktoré vás dostanú
Týchto 5 faktov ste o hlavnom chode nedeľného obeda určite netušili

Video: Ideálne zvieratko pre IT-čkára
Našiel sa domáci maznáčik, ktoré bude chápať náročnú prácu IT zamestnanca

Seriál - záhady ríše zvierat: Zariekavač papagájov
Skutočne existujú ľudia, ktorí dokážu komunikovať so zvieratami?

Papagáj a strach
Každý papagáj má strach. Napríklad z hračky či nového krmiva. A niektorí aj z človeka

Papagáje milujú mäso
Je papagáj svojím spôsobom aj mäsožravec?


«1 2 ...5 »

Naše vtáky andulky, papagáje...

Mohlo by vás zaujímať na Pravda.sk: