Pozor na odpadkový kôš. Jeho obsah vám dokáže zabiť domáce zviera

Málokedy si dávame pozor na to, aby sme chránili odpadkový kôš pred zvieratami. Jeho obsah je totiž pre mnohé z nich smrteľný.

Andrej Jakubík | 22. februára 2017 o 08:00

Odpadkový kôš sa nachádza v každej domácnosti a považuje sa za bežnú súčasť fungovania, čo samozrejme aj je. Častokrát však aj domáci miláčikovia považujú za bežné, sa v ňom "prehrabať" a nájsť rôzne zaujímavé veci na hranie, ale predovšetkým na jedenie. Sú to práve pachy, ktoré lákajú psa či mačku k tomu, aby prehrabal odpadky a objavoval nové poklady.

Viete, čo všetko hrozí vášmu miláčikovi, ak sa bude prehrabávať v odpadkoch?

Pokazené jedlo sa v odpadkoch nachádza pomerne často. Zbytky z kuchyne, či jedlo, ktorému prešla záruka je však pre zviera veľkým lákadlom. Pri skonzumovaní tohto jedla existuje reálna šanca, že sa psík, či mačka nakazí salmonelou. Prípadne sa dostavia iné problémy s trávením, alebo príznaky otravy jedlom. Ak sa prejavia príznaky ako je letargia, zvýšená teplota, hnačky, zvracanie a podobne, tak určite preverte aj možnosť, že sa zviera dostalo do odpadkového koša. Salmonelóza je zoonóza a teda sa nakaziť môže aj človek.

Papierový odpad je rovnako nebezpečný pre mnohé zvieratá. Ani nie tak z dôvodu jeho skonzumovania, ako následkov, ktoré môže papier vyvolať. Na papieri sa totiž často nachádzajú čistiace prostriedky či iné pre zvieratá toxické látky.

Polystyrén a plast sú samé osebe pre zvieratá neškodné. Pri ich skonzumovaní s však môžu dostaviť zažívacie problémy a obštrukcie v čreve. Našťastie je na toto matka príroda pripravená a preto dala mnohým zvieratám možnosť zvracanie nepotravinových predmetov, ktoré sa dostali do ich tela. Preto sa množstvo týchto látok dostane von pomerne ľahko. Ak sa však dostaví letargia, nechutenstvo a zároveň zviera nezvracia a nevyprázdňuje sa, tak si zrejme budete musieť urobiť malý výlet ku veterinárovi.

Miernym špecifikom sú sviatočné dekorácie, ktoré máme v podstate voľne dostupné pre zvieratá v čase Vianoc, Veľkej noci, sviatku všetkých zosnulých a podobne. Do odpadkov sa v tom čase dostáva napríklad alobal, obal z cukríkov, dekorácií a podobne. Veľmi citlivé na problémy spojené s náhodným skonzumovaním týchto predmetov sú práve mačky. Cudzie predmety vyrobené z alobalu sa často prichytia na čreve, prípadne v záhyboch tráviacej sústavy, čo vyvoláva silné zápalové reakcie a zásah veterinára je vtedy nevyhnutný.

Veľmi nebezpečné sú aj predmety osobnej hygieny, ktoré skončia v odpadkovom koši. Plienky, vatičky do uší, či tampóny predstavujú pre psa veľmi nebezpečné predmety. Pes je od prírody ochutnávač, ktorého lákajú ako pachy jedla, tak aj krvi, výkalov, či dokonca rozkladu tkanív. Ak psík skonzumuje podobné predmety, tak je tu vysoká riziko gastro problémov, ktoré sa dostavia takmer so 100% istotou. Ak u svojho psíka odhalíme podobné správanie, tak sa pokojne môže jednať aj o úzkostné správanie, ktoré je spojené so separačnou úzkosťou a to je už omnoho zložitejší problém.

Ako zabrániť zvieratám hrabať sa v odpadkoch? Nie je nič jednoduchšie. Všetko spočíva v tom, aby sme napríklad psíkovi zabránili v prístupe do odpadkového koša. Odpadkové koše by mali byť dobre uzatvorené, ukotvené a pokiaľ je to možné, tak umiestnené aj mimo bežného pohybu psíka. A samozrejme, je tu potrebný aj výcvik psíka, aby sme mali pod kontrolou jeho správanie aj počas našej neprítomnosti. A samozrejme, by sme si mali dobre rozmyslieť, čo všetko vyhodíme do odpadkového koša, aby sme to napokon nemuseli vyťahovať práve z nášho miláčika.


Pridaj komentár:

Máš registráciu na našom webe?
Prihlás sa svojim kontom na Zvieratka.Pravda.sk (ale môžeš použiť aj prezývku z Varecha.sk)
 

Nemáš zaregistrované konto? Zaregistruj sa, je to zadarmo! RegistráciaMačky - ďalšie články

«1 2 ...4 »

Problémy s chrupom majú aj mačičky (2. časť)
V dnešnom pokračovaní nášho mini seriálu si predstavíme ďalšie tri problémy, ktoré veľmi bolestivo znepríjemňujú život nejednej mačke

Problémy s chrupom majú aj mačičky (1. časť)
Zuby sú jeden z najčastejšie používaných nástrojov, ktoré má mačka okamžite k dispozícií. Prinášame vám zoznam tých najbežnejších dentálnych problémov, ktoré postihujú práve mačky.

Niekoľko nebezpečných vecí, ktoré číhajú na vaše zviera v aute
Pes, mačka či iné zviera je členom rodiny a preto je často ako člen zapájaný do spoločných aktivít, čo zahŕňa aj cestovanie v aute. Viete o všetkých nebezpečenstvách, ktoré hrozia vášmu zvieraťu pri cestovaní autom?

(Video) Dobrí ľudia stále existujú! Kompilácia záberov, kde išlo zvieratkám o život
Prírodné katastrofy, nehody, či iné nepredvídateľné udalosti dokážu dostať zvieratko do situácie, keď bojuje o život. Našťastie je aj medzi ľuďmi stále dostatok hrdinov

Ako zistiť, či vás vaša mačka miluje?
Ste si istý láskou svojej mačky? Prezradíme vám niekoľko znakov, toho, že vás naozaj miluje

Pes alebo mačka. Kto vládne u vás doma?
Myslíte si, že pes je vždy pánom situácie? Občas aj títo odvážni ochranári ukážu svoje slabé miesta a už len pohľad na mačku ich zaženie do kúta.

Nebezpečné hračky pre mačky
Nie každá hračka pre mačky je bezpečná, aj napriek tomu, že je pre mačku určená, tak ju môže dostať na stôl veterinára

Mačka sama doma? Toto by ste mali vedieť!
Aj keď to tak často nevyzerá, tak mačka má svoje city a má rada vašu spoločnosť. A to navzdory všetkým predsudkom, ktoré hovoria o ich samotárstve.

Tieto baktérie najčastejšie ovplyvňujú život domácich zvierat 1. časť
Je dobré vedieť, čo si môžete priniesť domov ako suvenír z bežnej prechádzky

Nezvyčajné zvieratá amerických prezidentov
Tipovali by ste amerického prezidenta na psíčkara? Vedzte, že v bielom dome už pobývali papagáje, stádo oviec, aligátor a dokonca slon

Video: Ako vyrobiť jednoduchý dom pre mačku
Hračky pre mačky z vlastnej produkcie prinesú chlpatým adresátom veľa hodín radosti

Ako porozumieť mačacím zvukom
Mačka je veľmi komunikatívne stvorenie. Viete si ale správne vyložiť jej reč?

Niekoľko tipov, ako podporiť zviera v boji s rakovinou
Vojnu s ochorením musia vyhrať sami. Niekoľko bitiek však môžu vyhrať aj s naším pričinením

Ako sa starať o zvieratká v zime?
V tomto období potrebujú mnohé domáce zvieratá našu pomoc. Na podmienky desiatok stupňov Celzia pod nulou nie je dlhodobo stavaná väčšina zvierat v ľudskej opatere

Príčiny chudnutia zvieratiek
Strata hmotnosti je často vážny príznak, ktorý nesmieme podceňovať.

Mýty o rakovine domácich zvierat (1 časť)
Netreba veriť všetkému, čo si prečítate na internete

Sezóna nechcených darčekov sa začína
Obdobie okolo vianočných sviatkov je pre človeka obdobím šťastia a pokoja. Pre mnohé zvieratá je to však obdobie, ktoré by sa dalo nazvať ako sezóna nechcených darčekov.

Osobnosť človeka a výber zvieratka spolu súvisia
Aspoň tak tvrdia vedecké výskumy. Sedí to aj na vás?

Delíte sa s mačkou, či psíkom o posteľ? Toto by ste mali vedieť!
Delíte sa o posteľ so zvieraťom? Vedzte, že to robí drvivá väčšina majiteľov psíkov aj mačiek

5 nevyhnutností pre zdravé zuby psov aj mačiek
Dentálne problémy psov a mačiek sú rovnaké ako tie ľudské. Ako im účinne predchádzať?


«1 2 ...4 »

Naše mačky a kocúri...

Mohlo by vás zaujímať na Pravda.sk: