Niekoľko tipov, ako podporiť zviera v boji s rakovinou

Vojnu s ochorením musia vyhrať sami. Niekoľko bitiek však môžu vyhrať aj s naším pričinením

Andrej Jakubík | 26. januára 2017 o 15:39

Až príliš vysoké percento psíkov a mačiek trpí na následky rakoviny. Ich počet sa vplyvom dnešnej doby neustále zvyšuje a preto pribúda aj množstvo otázok o tom, ako sa dá pomôcť domácemu miláčikovi v boji s touto zákernou chorobou. Prinášame vám hneď niekoľko rád, ktoré síce nezaručujú vyliečenie, ale rozhodne to nie sú márne pokusy.

- Nevynechávajte veterinárne prehliadky. Nech sa deje čokoľvek, tak rozhodne by ste nemali so svojím psíkom, či mačičkou vynechávať veterinárne prehliadky. Je to rovnaké ako v prípade človeka. Prevencia je najlepšia liečba a ak dokážete ísť na lekársku prehliadku ako človek, tak tam určite zavítajte aj ako majiteľ zvieraťa. Prevencia totiž dokáže odhaliť množstvo problémov ešte v čase, kedy je stav veľmi nádejný.

- Zamedzujte obezite, čo je rovnako vec, ktorá platí ako u ľudí, tak aj u zvierat. Ak váhu svojho miláčika držíte na prijateľnej úrovni, tak ho zároveň ochránite od rizika cukrovky, problémov so srdcom, či s kĺbmi. Rozumné kŕmne dávky a dostatok pohybu dokážu robiť zázraky a rakovina prepukne s omnoho menšou pravdepodobnosťou ako u psíkov, ktorí trpia nadváhou.

- Zdravá a vyvážená strava je tiež základom zdravého života. Mylné je však tvrdenie, že ak sa pes kŕmi iba surovým mäsom, tak je zdravý ako ryba. Strava je omnoho komplexnejší problém a nájsť tú najviac vyváženú cestu je niekedy naozaj problém.

- Poznajte pozadie svojho plemena. Iste viete, že existujú plemená, ktoré majú k rakovine omnoho vyššiu náklonnosť ako iné, ktorých akoby sa toto ochorenie ani netýkalo. Touto náchylnosťou sa vyznačujú napríklad Nemecké doby, Rotweiler, Labrador, Nemecký ovčiak, či Boxer. A okrem toho aj mnoho iných inak populárnych plemien. K tomuto bodu je dobré spomenúť aj fakt, že často dochádza ku príbuzenskej plemenitbe, čo podstatne zvyšuje riziko rakoviny a znižuje genetickú úroveň psíka. Ak ste vlastníkom plemena, ktoré je náchylné na rakovinu, tak nikdy nevynechávajte preventívne veterinárne prehliadky.

- Dajte si záležať na dobrom domácom prostredí. Už pomerne dlhé obdobie je vedecky dokázané, že prostredie má na zdravie zvieraťa veľmi podstatný vplyv. Napríklad je vypozorovaná skutočnosť, že pes, ktorý žije v mestskom prostredí má omnoho vyššiu šancu na tumor v oblasti horných dýchacích ciest, ako psík, ktorý žije v oblasti bez smogu. A rovnako tak aj mačky majú v prípade majiteľa fajčiara omnoho vyššiu šancu na rakovinu, ako mačky, ktoré obývajú priestor s nefajčiarom.

- Predchádzanie rakovine kože je veľmi podstatná súčasť ochrany zvierat. Tento druh rakoviny totiž patrí medzi tie najčastejšie a vyberá si krutú daň. Postihnuté sú predovšetkým jedince, ktoré sa vystavujú priamemu slnečnému žiareniu nad rámec potrebného času. Oblasť nosa, uší, či dokonca viečok je veľmi citlivá a ak máme doma napríklad mačičku či psíka svetlej farby, tak je tu aj zvýšené riziko ochorenia zvaného karcinóm skvamóznych buniek, čo je zhubný nádor povrchových buniek. Slniečko je síce zdravé, ale určite nie vo vyššej koncentrácií a pre jedince, ktoré sú na slniečko citlivé.

Určite sa viac zamerajte na psíkov, ktorí majú tmavý pigment na jazyku a na vnútornej strane úst. Práve tieto psi majú totiž omnoho vyššiu náchylnosť na ústny malígny melanóm. Jedná sa o zhubný nádor z pigmentových buniek, ktorý je podobný problém ako melanóm u ľudí.

Neexistuje jeden jediný recept, ktorý by nám zaručil život domácich miláčikov bez rakoviny. Správnym prístupom však môžeme tomuto ochoreniu veľmi výrazne skomplikovať postup a zastaviť ho hneď v začiatkoch. Viete aké sú najčastejšie prvotné príznaky rakoviny o psov a mačiek? Sledujte nás aj naďalej a zistíte toho omnoho viac.


Pridaj komentár:

Máš registráciu na našom webe?
Prihlás sa svojim kontom na Zvieratka.Pravda.sk (ale môžeš použiť aj prezývku z Varecha.sk)
 

Nemáš zaregistrované konto? Zaregistruj sa, je to zadarmo! RegistráciaMačky - ďalšie články

«1 2 ...5 »

Jarné nebezpečenstvá, ktoré striehnu na každého psa a mačku (4. časť)
Aj navonok obyčajná kaluž vody znamená pre psa potenciálne nebezpečenstvo, ktoré musí jeho majiteľ predvídať

Jarné nebezpečenstvá, ktoré striehnu na každého psa a mačku (3. časť)
Jarné nebezpečenstvá by mal ovládať každý majiteľ psa, či mačky. Verte, či nie, ale dokáže to zachraňovať nevinné zvieracie životy

Jarné nebezpečenstvá, ktoré striehnu na každého psa a mačku (2. časť)
A sme tu opäť s ďalšou porciou problémov, ktoré majú spoločného menovateľa v podobe jarných mesiacov.

Paradentóza u mačiek
Ako paradentózu odhaliť a ako spozorovať prvé malé príznaky v čase, keď je možné ochorenie chrupu mačky vyliečiť bez trvalých následkov?

Jarné nebezpečenstvá, ktoré striehnu na každého psa a mačku (1. časť)
O mnohých ste vedeli, alebo aspoň tušili, ale niektoré budú pre Vás novinkou

Najčastejšie chyby v prevencií proti blchám a kliešťom. Robíte ich aj vy?
Poznáte najčastejšie chyby, ktoré majitelia psov a mačiek robia pri prevencií proti vonkajším parazitom?

Seriál: Čím vás dokáže nakaziť domáce zviera (1. časť)
Pozorne sa začítajte a prídete k poznaniu, že mať doma zviera znamená niekedy aj dosť podstatné riziko pre zdravie jeho majiteľa.

Ako odhaliť cukrovku u mačky?
Cukrovka vo svojom počiatku nebolí a preto ostane toto ochorenie často utajené až do chvíle, kedy je už neskoro

Príčiny cukrovky u mačičky
Početnosť prípadov cukrovky u mačiek stále narastá. Viete, ktoré faktory sú rizikové a treba si ich všímať viac ako ostatné?

Problémy s chrupom majú aj mačičky (2. časť)
V dnešnom pokračovaní nášho mini seriálu si predstavíme ďalšie tri problémy, ktoré veľmi bolestivo znepríjemňujú život nejednej mačke

Problémy s chrupom majú aj mačičky (1. časť)
Zuby sú jeden z najčastejšie používaných nástrojov, ktoré má mačka okamžite k dispozícií. Prinášame vám zoznam tých najbežnejších dentálnych problémov, ktoré postihujú práve mačky.

Niekoľko nebezpečných vecí, ktoré číhajú na vaše zviera v aute
Pes, mačka či iné zviera je členom rodiny a preto je často ako člen zapájaný do spoločných aktivít, čo zahŕňa aj cestovanie v aute. Viete o všetkých nebezpečenstvách, ktoré hrozia vášmu zvieraťu pri cestovaní autom?

(Video) Dobrí ľudia stále existujú! Kompilácia záberov, kde išlo zvieratkám o život
Prírodné katastrofy, nehody, či iné nepredvídateľné udalosti dokážu dostať zvieratko do situácie, keď bojuje o život. Našťastie je aj medzi ľuďmi stále dostatok hrdinov

Ako zistiť, či vás vaša mačka miluje?
Ste si istý láskou svojej mačky? Prezradíme vám niekoľko znakov, toho, že vás naozaj miluje

Pes alebo mačka. Kto vládne u vás doma?
Myslíte si, že pes je vždy pánom situácie? Občas aj títo odvážni ochranári ukážu svoje slabé miesta a už len pohľad na mačku ich zaženie do kúta.

Pozor na odpadkový kôš. Jeho obsah vám dokáže zabiť domáce zviera
Málokedy si dávame pozor na to, aby sme chránili odpadkový kôš pred zvieratami. Jeho obsah je totiž pre mnohé z nich smrteľný.

Nebezpečné hračky pre mačky
Nie každá hračka pre mačky je bezpečná, aj napriek tomu, že je pre mačku určená, tak ju môže dostať na stôl veterinára

Mačka sama doma? Toto by ste mali vedieť!
Aj keď to tak často nevyzerá, tak mačka má svoje city a má rada vašu spoločnosť. A to navzdory všetkým predsudkom, ktoré hovoria o ich samotárstve.

Tieto baktérie najčastejšie ovplyvňujú život domácich zvierat 1. časť
Je dobré vedieť, čo si môžete priniesť domov ako suvenír z bežnej prechádzky

Nezvyčajné zvieratá amerických prezidentov
Tipovali by ste amerického prezidenta na psíčkara? Vedzte, že v bielom dome už pobývali papagáje, stádo oviec, aligátor a dokonca slon


«1 2 ...5 »

Naše mačky a kocúri...

Mohlo by vás zaujímať na Pravda.sk: