Niekoľko nebezpečných vecí, ktoré číhajú na vaše zviera v aute

Pes, mačka či iné zviera je členom rodiny a preto je často ako člen zapájaný do spoločných aktivít, čo zahŕňa aj cestovanie v aute. Viete o všetkých nebezpečenstvách, ktoré hrozia vášmu zvieraťu pri cestovaní autom?

Andrej Jakubík | 17. marca 2017 o 10:00

Prinášame Vám niekoľko príkladov toho, že riziká pri cestovaní nikdy netreba podceňovať. Vždy sa totiž prejavia v tom najmenej vhodnom a nestráženom okamihu.

Vodič sa pripúta, pretože mu to prikazuje vyhláška a samozrejme je táto povinnosť aj sankcionovaná políciou. Ale myslíte aj na zviera? Dnes už existujú bezpečnostné pásy aj pre psa, či mačku a menšie zvieratá by sa samozrejme mali vždy prepravovať v prepravke, takže z toho vyplýva jedna podstatná povinnosť predovšetkým pre vodiča - majiteľa zvieraťa. Pri nehode auta je potom omnoho menej pravdepodobné, že sa zviera zraní pri nekontrolovateľnom vymrštení v priestore auta.

Dbajte na to, aby auto nebolo odpadkový kôš. Žuvačka, hrozienka, čokoláda, čipsy a mnoho iného jedla sa zakotúľa na podlahu auta a tam ich môže kedykoľvek skonzumovať pes či mačka a problém je na svete. Majitelia zvieratiek by jednoducho v aute nemali konzumovať potraviny toxické pre zvieratá. Pre malé plemeno psíka je rizikových už niekoľko bobuliek sušených hrozienok.

Medzi najčastejšie zlomeniny, ktoré veterinárni lekári riešia sú aj fraktúry spôsobené zvieratám pri zatváraní dverí na aute. Predovšetkým deti zatvárajú dvere, bez toho aby sa presvedčili, či v nebezpečnom priestore nie je pes so svojou labkou. Zvyk, pri ktorom vždy skontrolujete okolie dverí pri ich zatváraní je dobré si osvojiť čo najskôr. Dokáže totiž predísť mnohým problémom.

Otvorené okno predstavuje hneď niekoľko problémov a nebezpečných situácií. Mnoho majiteľov psíkov nechá otvorené okno psíkovi aj napriek tomu, že nie je pripútaný a môže tak kedykoľvek vyskočiť z idúceho vozidla. Postačí ak vonku zazrie veveričku, iného psa, či mačku, alebo zacíti pach, ktorý ho veľmi zaujme a vedzte, že pes si neuvedomuje rýchlosť auta a následky svojho konania. Preto je zodpovednosť na jeho majiteľovi, aby urobil všetky rozumné preventívne kroky.

Pri otvorenom okne ešte zostaneme a síce aj v prípade, že je psík zaistený proti vyskočeniu z vozidla, tak tu často dochádza k nepríjemnému problému podráždenia očí. Silný prúd vzduchu, ktorý sa dostane psíkovi cez otvorené okno do oka, mu dokáže veľmi nepríjemne podráždiť sliznicu oka. Okrem toho vzduchom lietajú aj nečistoty, prach a mnoho iných cudzích predmetov, ktoré dokážu poškriabať oko, alebo v ňom dokonca uviaznuť a spôsobiť napríklad zápal.

Zviera, rovnako ako dieťa, by nemalo cestovať na prednom sedadle z dôvodu možnej aktivácie airbagu a následného poranenia. Uvedomte si, že konštrukcia auta zodpovedá potrebám človeka a nie je vyrobená pre potreby zvieraťa. Rovnako tak by ste mali dávať pozor aj na popolník a v prípade, že ste fajčiarom, tak by ste rozhodne nemali fajčiť počas toho, keď je zviera v aute. O svojom zdraví si rozhodujete sami, ale nikdy nerozhodujte neuvážene o zdraví svojho zvieraťa. Pasívne fajčenie je totiž tichým zabijakom domácich zvierat a ročne si vyžiada tisícky nevinných obetí.

A samozrejme nesmieme zabúdať ani na časté hlúpe správanie mnohých vodičov, ktoré spočíva v ponechaní zvieraťa v aute bez dozoru pred nákupným centrom. Tento najvyšší prejav neznalosti potrieb psíka (pes je najčastejšia obeť takéhoto konania) sa podpisuje pod tisícky zbytočných úmrtí ročne. Či už je to vplyvom extrémneho tepla, alebo inej komplikácie na ktorú samotný pes nevie reagovať, tak by si mal každý majiteľ psa uvedomiť, že sa podobné veci rozhodne nerobia a dali by sa prirovnať k opusteniu 6 ročného dieťaťa.

Pes a auto je kombinácia, ktorá väčšinou funguje bez problémov a spoľahlivo. Je však dobré predvídať a učiť sa na skúsenostiach druhých, pretože niekedy by vás ani vo sne nenapadlo, čo všetko hrozí zvieraťu pri cestovaní autom a aké školácke chyby dokážu spraviť ľudia, ktorí nemyslia o krok dopredu pred vlastným zvieraťom.


Pridaj komentár:

Máš registráciu na našom webe?
Prihlás sa svojim kontom na Zvieratka.Pravda.sk (ale môžeš použiť aj prezývku z Varecha.sk)
 

Nemáš zaregistrované konto? Zaregistruj sa, je to zadarmo! RegistráciaMačky - ďalšie články

«1 2 ...5 »

Jarné nebezpečenstvá, ktoré striehnu na každého psa a mačku (4. časť)
Aj navonok obyčajná kaluž vody znamená pre psa potenciálne nebezpečenstvo, ktoré musí jeho majiteľ predvídať

Jarné nebezpečenstvá, ktoré striehnu na každého psa a mačku (3. časť)
Jarné nebezpečenstvá by mal ovládať každý majiteľ psa, či mačky. Verte, či nie, ale dokáže to zachraňovať nevinné zvieracie životy

Jarné nebezpečenstvá, ktoré striehnu na každého psa a mačku (2. časť)
A sme tu opäť s ďalšou porciou problémov, ktoré majú spoločného menovateľa v podobe jarných mesiacov.

Paradentóza u mačiek
Ako paradentózu odhaliť a ako spozorovať prvé malé príznaky v čase, keď je možné ochorenie chrupu mačky vyliečiť bez trvalých následkov?

Jarné nebezpečenstvá, ktoré striehnu na každého psa a mačku (1. časť)
O mnohých ste vedeli, alebo aspoň tušili, ale niektoré budú pre Vás novinkou

Najčastejšie chyby v prevencií proti blchám a kliešťom. Robíte ich aj vy?
Poznáte najčastejšie chyby, ktoré majitelia psov a mačiek robia pri prevencií proti vonkajším parazitom?

Seriál: Čím vás dokáže nakaziť domáce zviera (1. časť)
Pozorne sa začítajte a prídete k poznaniu, že mať doma zviera znamená niekedy aj dosť podstatné riziko pre zdravie jeho majiteľa.

Ako odhaliť cukrovku u mačky?
Cukrovka vo svojom počiatku nebolí a preto ostane toto ochorenie často utajené až do chvíle, kedy je už neskoro

Príčiny cukrovky u mačičky
Početnosť prípadov cukrovky u mačiek stále narastá. Viete, ktoré faktory sú rizikové a treba si ich všímať viac ako ostatné?

Problémy s chrupom majú aj mačičky (2. časť)
V dnešnom pokračovaní nášho mini seriálu si predstavíme ďalšie tri problémy, ktoré veľmi bolestivo znepríjemňujú život nejednej mačke

Problémy s chrupom majú aj mačičky (1. časť)
Zuby sú jeden z najčastejšie používaných nástrojov, ktoré má mačka okamžite k dispozícií. Prinášame vám zoznam tých najbežnejších dentálnych problémov, ktoré postihujú práve mačky.

(Video) Dobrí ľudia stále existujú! Kompilácia záberov, kde išlo zvieratkám o život
Prírodné katastrofy, nehody, či iné nepredvídateľné udalosti dokážu dostať zvieratko do situácie, keď bojuje o život. Našťastie je aj medzi ľuďmi stále dostatok hrdinov

Ako zistiť, či vás vaša mačka miluje?
Ste si istý láskou svojej mačky? Prezradíme vám niekoľko znakov, toho, že vás naozaj miluje

Pes alebo mačka. Kto vládne u vás doma?
Myslíte si, že pes je vždy pánom situácie? Občas aj títo odvážni ochranári ukážu svoje slabé miesta a už len pohľad na mačku ich zaženie do kúta.

Pozor na odpadkový kôš. Jeho obsah vám dokáže zabiť domáce zviera
Málokedy si dávame pozor na to, aby sme chránili odpadkový kôš pred zvieratami. Jeho obsah je totiž pre mnohé z nich smrteľný.

Nebezpečné hračky pre mačky
Nie každá hračka pre mačky je bezpečná, aj napriek tomu, že je pre mačku určená, tak ju môže dostať na stôl veterinára

Mačka sama doma? Toto by ste mali vedieť!
Aj keď to tak často nevyzerá, tak mačka má svoje city a má rada vašu spoločnosť. A to navzdory všetkým predsudkom, ktoré hovoria o ich samotárstve.

Tieto baktérie najčastejšie ovplyvňujú život domácich zvierat 1. časť
Je dobré vedieť, čo si môžete priniesť domov ako suvenír z bežnej prechádzky

Nezvyčajné zvieratá amerických prezidentov
Tipovali by ste amerického prezidenta na psíčkara? Vedzte, že v bielom dome už pobývali papagáje, stádo oviec, aligátor a dokonca slon

Video: Ako vyrobiť jednoduchý dom pre mačku
Hračky pre mačky z vlastnej produkcie prinesú chlpatým adresátom veľa hodín radosti


«1 2 ...5 »

Naše mačky a kocúri...

Mohlo by vás zaujímať na Pravda.sk: