Najčastejšie chyby v prevencií proti blchám a kliešťom. Robíte ich aj vy?

Poznáte najčastejšie chyby, ktoré majitelia psov a mačiek robia pri prevencií proti vonkajším parazitom?

Andrej Jakubík | 9. apríla 2017 o 09:00

Prevencia je vždy najlacnejšia ochrana proti problémom. V tomto prípade problémom s vonkajšími parazitmi ako sú kliešte a blchy. Určite poznáte množstvo komerčných prípravkov proti týmto druhom parazitov a celkom určite máte ten svoj osvedčený. Poznáte však najčastejšie chyby, ktoré majitelia psov a mačiek robia pri prevencií proti vonkajším parazitom? Ponúkame vám jednoduchý prehľad prípadov, kde sa robí najviac chýb. Výsledkom týchto chýb je často čiastočne, alebo celkovo neúčinná prevencia.

Zimná prestávka

Mnoho majiteľov zvierat si dáva v zime prestávku od prevencie voči kliešťom a blchám. Rozhodne to však nie je dobrý nápad, pretože oba parazity dokážu prečkať zimu bez akýchkoľvek problémov a okamžite s príchodom aj mierneho oteplenia dokážu "obsadiť" hostiteľa. Navyše k prenosu môže pokojne prísť v teplejších podmienkach, pri návšteve, výstave, alebo v čakárni u veterinára.

Vynechanie dávky

Ľudia zabúdajú. A povinnosť obnoviť preventívny prípravok proti parazitom, môže rovnako skončiť zabudnutá. Pamätajte na to, že zviera nie je chránené, ale jeho majiteľ si často ani neuvedomí, že zabudol znova aplikovať dávku prevencie a zviera sa tak vystavuje vysokému riziku nakazenia sa vonkajším parazitom. Dávajte si poznámku do mobilného telefónu, prípadne používajte prehľadný kalendár.

Skúšate nové a nové prípravky

Striedanie prípravkou od rôznych výrobcov, rovnako tak nie je vhodné. Každý prípravok totiž pracuje na inom princípe a s viac, či menej odlišnou účinnou látkou. Striedanie týchto látok nevplýva dobre na celkový stav prevencie a zviera tak robíme viac zraniteľným. Nájdite si svoju značku, ktorá vyhovuje vám aj zvieraťu a ostaňte jej verný.

Dávkovanie a zámena zvierat

Správne dávkovanie s prihliadnutím na veľkosť zvieraťa je vždy základom úspešnej prevencie. Príliš nízke, alebo naopak príliš vysoké dávky sa môžu nakoniec minúť účinku. A samozrejme, ak máme doma mačku aj psa, tak nikdy nepoužívame pre obe zvieratá prípravok určený pre mačky, prípadne psov. Každý jeden druh domáceho zvieraťa má svoje špecifiká a musíme ich rešpektovať.

Nechránime bytové zvieratá

Bytová mačka, ktorá nechodí von nepotrebuje prevenciu proti parazitom. Je to samozrejme nezmysel, pretože zviera chované v bytových podmienkach sa môže nakaziť rovnako, ako zviera, ktoré chodí 5 krát denne na vychádzky. Parazita môže do bytu priniesť aj samotný majiteľ na svojom oblečení.

Ochrana pred parazitmi je dnes určite na vyššej úrovni, ako bola v minulosti. Poznáme množstvo komerčných prípravkov, ktoré nám dokážu ušetriť množstvo starostí, ale rozhodne ich neberte ako všeliek. Aplikáciou prípravku sa riziko parazitov iba znižuje, ale nikdy ho nedokážete úplne zmazať.


Pridaj komentár:

Máš registráciu na našom webe?
Prihlás sa svojim kontom na Zvieratka.Pravda.sk (ale môžeš použiť aj prezývku z Varecha.sk)
 

Nemáš zaregistrované konto? Zaregistruj sa, je to zadarmo! RegistráciaMačky - ďalšie články

«1 2 ...5 »

Jarné nebezpečenstvá, ktoré striehnu na každého psa a mačku (2. časť)
A sme tu opäť s ďalšou porciou problémov, ktoré majú spoločného menovateľa v podobe jarných mesiacov.

Paradentóza u mačiek
Ako paradentózu odhaliť a ako spozorovať prvé malé príznaky v čase, keď je možné ochorenie chrupu mačky vyliečiť bez trvalých následkov?

Jarné nebezpečenstvá, ktoré striehnu na každého psa a mačku (1. časť)
O mnohých ste vedeli, alebo aspoň tušili, ale niektoré budú pre Vás novinkou

Seriál: Čím vás dokáže nakaziť domáce zviera (1. časť)
Pozorne sa začítajte a prídete k poznaniu, že mať doma zviera znamená niekedy aj dosť podstatné riziko pre zdravie jeho majiteľa.

Ako odhaliť cukrovku u mačky?
Cukrovka vo svojom počiatku nebolí a preto ostane toto ochorenie často utajené až do chvíle, kedy je už neskoro

Príčiny cukrovky u mačičky
Početnosť prípadov cukrovky u mačiek stále narastá. Viete, ktoré faktory sú rizikové a treba si ich všímať viac ako ostatné?

Problémy s chrupom majú aj mačičky (2. časť)
V dnešnom pokračovaní nášho mini seriálu si predstavíme ďalšie tri problémy, ktoré veľmi bolestivo znepríjemňujú život nejednej mačke

Problémy s chrupom majú aj mačičky (1. časť)
Zuby sú jeden z najčastejšie používaných nástrojov, ktoré má mačka okamžite k dispozícií. Prinášame vám zoznam tých najbežnejších dentálnych problémov, ktoré postihujú práve mačky.

Niekoľko nebezpečných vecí, ktoré číhajú na vaše zviera v aute
Pes, mačka či iné zviera je členom rodiny a preto je často ako člen zapájaný do spoločných aktivít, čo zahŕňa aj cestovanie v aute. Viete o všetkých nebezpečenstvách, ktoré hrozia vášmu zvieraťu pri cestovaní autom?

(Video) Dobrí ľudia stále existujú! Kompilácia záberov, kde išlo zvieratkám o život
Prírodné katastrofy, nehody, či iné nepredvídateľné udalosti dokážu dostať zvieratko do situácie, keď bojuje o život. Našťastie je aj medzi ľuďmi stále dostatok hrdinov

Ako zistiť, či vás vaša mačka miluje?
Ste si istý láskou svojej mačky? Prezradíme vám niekoľko znakov, toho, že vás naozaj miluje

Pes alebo mačka. Kto vládne u vás doma?
Myslíte si, že pes je vždy pánom situácie? Občas aj títo odvážni ochranári ukážu svoje slabé miesta a už len pohľad na mačku ich zaženie do kúta.

Pozor na odpadkový kôš. Jeho obsah vám dokáže zabiť domáce zviera
Málokedy si dávame pozor na to, aby sme chránili odpadkový kôš pred zvieratami. Jeho obsah je totiž pre mnohé z nich smrteľný.

Nebezpečné hračky pre mačky
Nie každá hračka pre mačky je bezpečná, aj napriek tomu, že je pre mačku určená, tak ju môže dostať na stôl veterinára

Mačka sama doma? Toto by ste mali vedieť!
Aj keď to tak často nevyzerá, tak mačka má svoje city a má rada vašu spoločnosť. A to navzdory všetkým predsudkom, ktoré hovoria o ich samotárstve.

Tieto baktérie najčastejšie ovplyvňujú život domácich zvierat 1. časť
Je dobré vedieť, čo si môžete priniesť domov ako suvenír z bežnej prechádzky

Nezvyčajné zvieratá amerických prezidentov
Tipovali by ste amerického prezidenta na psíčkara? Vedzte, že v bielom dome už pobývali papagáje, stádo oviec, aligátor a dokonca slon

Video: Ako vyrobiť jednoduchý dom pre mačku
Hračky pre mačky z vlastnej produkcie prinesú chlpatým adresátom veľa hodín radosti

Ako porozumieť mačacím zvukom
Mačka je veľmi komunikatívne stvorenie. Viete si ale správne vyložiť jej reč?

Niekoľko tipov, ako podporiť zviera v boji s rakovinou
Vojnu s ochorením musia vyhrať sami. Niekoľko bitiek však môžu vyhrať aj s naším pričinením


«1 2 ...5 »

Naše mačky a kocúri...

Mohlo by vás zaujímať na Pravda.sk: