Nádherná Koliza krpatá je ozdobou každého akvária

Akváriová ryba z Ázie, ktorá nepotrebuje veľký priestor, ale skúsenú ruku akvaristu

Andrej Jakubík | 1. mája 2017 o 09:00

Akváriová ryba z Ázie, ktorá nepotrebuje veľký priestor, ale skúsenú ruku akvaristu. Jej chov v akváriu je už dlhodobá záležitosť a po tie desiatky rokov, čo je chovaná v umelých podmienkach bytových akvárií si ryba už zvykla na prostredie akvária, ale na druhej strane ju neustále trápia ochorenia, pretože nedokáže akvaristovi odpustiť hrubé zaobchádzanie, nekvalitnú stravu a stres.

Akváriové formy

Tak, ako sme už zvyknutý napríklad pri gurame modrej (zlatá forma sa v prírode nevyskytuje), tak aj v prípade kolizy krpatej sa stretávame s čoraz viac obľúbenejšou formou, ktorá je odetá do krásneho kobaltového šatu, ktorý v akváriu vyniká svojou výnimočnosťou. Práve koliza je jedna z mnohých druhov sladkovodných rýb, ktoré svojou krásou bez problémov schovajú do vrecka aj morské druhy koralových živočíchov. Okrem modrej formy je na trhu už dlhšiu dobu aj červená forma, ktorá sa rovnako vo voľnej prírode nevyskytuje. Avšak ani divoká forma kolizy nepatrí medzi málo farebné ryby a práve naopak po rokoch, kedy boli na trhu iba farebné formy, sa do popredia dostáva aj divoká forma.

Predáva sa v pároch

Možno ste si už v predajni všimli, že sa koliza predáva v páre, teda jeden samec a jedna samica, čo je svojím spôsobom určite výhodné ako pre predajcu, tak aj pre zákazníka. V prípade kolizy sa totiž prejavuje silný rozdiel medzi samcom a samicou, pretože samica je menšia, takmer bezfarebná a pre zákazníka nezaujímavá ryba. Preto mnoho hlavne neskúsených akvaristov siaha pri nákupe tejto ryby práve po krásne sfarbených samčekoch, čo je rozhodne chyba. Mať v akváriu iba samcov je riziko, pretože samci medzi sebou zvádzajú súboje (samozrejme nie tak razantné ako bojovnica - betta splendens) a samozrejme aj prípadná snaha o rozmnoženie sa celkom určite neznalým akvaristom nepodarí. Samice tak ostávajú v predajniach bez záujmu zákazníka, ktorý preferuje iba farebných samcov. Preto sa dnes stretávame s trendom predaja v pároch, ktorý je určite správnym krokom.

Pozor na čistotu a kvalitné krmivo

V prípade kolizy si musíme v akváriu vytvoriť veľmi dobré stabilné prostredie, ktoré bude zárukou toho, že sa ryba bude cítiť dobre a samozrejme sa to prejaví aj na jej vyfarbení. Akvárium nesmie byť novo založené, musí byť husto osadené vegetáciou a zaistená musí byť kvalitná filtrácia a pravidelne kontrolovaný obsah nežiadúcich látok. Krmivo je veľmi zásadný element a v prípade kolizy sa určite neobmedzujte iba na sušenú potravu, ale doprajte rybám dostatok živého, či mrazeného krmiva ako je koretka, cyklop, či larva čierneho komára. Naopak sa musíte vyvarovať skrmovaniu patentky, či dokonca červov rodu tubifex (nitenky), pretože toto krmivo prináša do akvária aj choroboplodné zárodky a na tie sú ryby ako lokiza veľmi háklivé.

Bakteriálne problémy

Aj pri tej najlepšej starostlivosti sa niekedy v prípade kolizy nezaobídeme bez liečby bakteriálnych ochorení, ktoré pramenia práve z nedostatočnej hygieny v chove, zanedbanej starostlivosti, či nekvalitnej stravy a stresu. Ryba prestáva prijímať potravu, objavuje sa rozpad plutiev, vychudnutie, stiahnuté plutvy. Najčastejšie bakteriálne ochorenie, ktoré postihuje kolizu je tuberkulóza.

Koliza je veľmi čulá, aktívna a majestátna akváriová ryba, ktorá v prípade, že jej poskytneme dobré podmienky, bude prosperovať aj v menších akváriách. Je však nutné poznamenať, že je to ryba v novom prostredí veľmi plachá a tým pádom aj náchylná ku stresu, čo vedie k zníženiu imunity a ochoreniam. Chováme ju iba v spoločnosti mierumilovných druhov rýb, inak riskujeme, že ostane plachá a bude sa v akváriu systematicky schovávať. Okrem toho myslite aj na to, že sa jedná o rybu zo skupiny labyrintiek (gurana, rajovec, bojovnica a pod.), takže potrebuje teplotu okolo 25 stupňov Celzia a dbať musíme aj na zamedzenie prievanu, čo rybám, ktoré dýchajú atmosférický kyslík veľmi prekáža.

A takto vyzerá párik kolíz vo svojom ideálnom domove v spoločnosti rýb svojej povahy a samozrejme s dostatkom vegetácie:

Zdroj: Youtube


Pridaj komentár:

Máš registráciu na našom webe?
Prihlás sa svojim kontom na Zvieratka.Pravda.sk (ale môžeš použiť aj prezývku z Varecha.sk)
 

Nemáš zaregistrované konto? Zaregistruj sa, je to zadarmo! RegistráciaRyby - ďalšie články

«1 2 ...5 »

Viete čo je to kryptokorýnová choroba v akváriu?
Kryptokorýnová choroba je sprievodný jav zanedbaného akvária s ktorým sa najhoršie vyrovnávajú práve rastliny rodu Cryptocoryna.

Cichlidy
Rodina, ktorá má viac ako 1600 druhov. A každý z nich je unikát.

GloFish. Geneticky Modifikovaný domáci maznáčik
Geneticky upravený domáci miláčik je dnes už realitou

Aulonocara. Klenot z jazera Malawi
Prekrásne sfarbené modré, červené až žlté ryby si právom vyslúžili pomenovanie pávie cichlidy

Čo s akváriom počas dovolenky?
Kŕmenie, čistenie filtra, kontrola techniky a podobné veci každodennej rutiny sa predsa musia vykonávať každý deň. Alebo nie?

Môže ísť do akvária vodovodná voda?
Výmena vody v akváriu je potrebná vec, bez ktorej sa nezaobíde žiadne správne akvárium

Syndróm nového akvária
Syndróm nového akvária je vec, ktorá sa radí medzi tie najčastejšie chyby v modernej akvaristike

Pravda ničí mýty: Je potrebné kompletné čistenie akvária?
Dobre zabehnuté akvárium si generálne čistenie nevyžaduje nikdy

Tieto chyby robia akvaristi začiatočníci najčastejšie
Ak sa pritrafí začiatočnícka chyba, tak stabilné akvárium, ktoré sa budovalo roky, skolabuje v priebehu niekoľkých hodín

Dánio
Pod týmto pomenovaním nájdeme celú skupinu veľmi aktívnych a pomerne nenáročných druhov sladkovodných rýb, ktoré vždy prinesú do akvária život a pohyb

Rozozná zviera tvár svojho majiteľa?
Pre majiteľov psov, mačiek, koní, či papagájov je to samozrejmá vec, ale zamysleli ste sa niekedy, či dokáže vašu tvár rozoznať napríklad akváriová rybka, škrečok, prípadne iné drobné zviera?

Tetra čierna je ideálna ryba na začiatok
Čierna tetra patrí k základným rybám, ktoré sú vhodné aj pre začiatočníka. Akvárium však nesmie patriť k tým najmenším a na kvalitu vody sa rovnako neoplatí zabúdať

Motýlkovec. Bizarná ryba z Afriky
Je iba málo rýb, ako motýlkovec. Potrebuje špecifickú potravu, prispôsobené akvárium a vybranú spoločnosť

Osobnosť človeka a výber zvieratka spolu súvisia
Aspoň tak tvrdia vedecké výskumy. Sedí to aj na vás?

Zvieratko ako vianočný darček
Zvieratko sa môže stať krásnym vianočným darčekom, ktoré získa v domácnosti svoje miesto a bude sa z neho tešiť celá rodina. Môže sa však stať aj príťažou, ktorej sa budú chcieť rodinní príslušníci čím skôr zbaviť. Na čo všetko treba myslieť?

Plata. (Ne)náročná živorodka
Plata je jedna z najkrajších a najžiadanejších akváriových rýb. Pri jej chove však musíme dbať na mnoho povinností.

Akvárium Južnej Ameriky
Jednou z najrozmanitejších oblastí planéty je práve vodstvo Južnej Ameriky

Ako rozmnožiť skalára?
Krásny a majestátny skalár si vyžaduje špecifický prístup. Ale jeho rozmnoženie nebýva problémom

Zlatá rybka
Ako jedna ryba dobyla svet

Nedostatok vitamínu A u akváriových rýb
Nedostatok vitamínu A môže v prípade Klauna očkatého viesť až k degenerácií sietnice oka


«1 2 ...5 »

Naše rybky a akvárka...

Mohlo by vás zaujímať na Pravda.sk: