Motýlkovec. Bizarná ryba z Afriky

Je iba málo rýb, ako motýlkovec. Potrebuje špecifickú potravu, prispôsobené akvárium a vybranú spoločnosť

Andrej Jakubík | 10. marca 2017 o 11:15

Motýlkovec africký je ryba, ktorá vo voľnej prírode obýva predovšetkým oblasti v centrálnej Afrike, podobne ako napríklad Tetraodon. Jedná sa o veľmi atraktívny a žiadaný druh ryby. A to predovšetkým pre svoj špecifický štýl a spôsob života. Aj keď sa jeho chov považuje za zložitý, tak to nie je až tak celkom pravda a motýlkovca môžeme chovať v podmienkach bytového akvária pomerne ľahko. Musíme však splniť jeho základné požiadavky. A nie je ich málo.

Hladinová ryba

Motýlkovec sa spolu s ďalšími druhmi rýb zaraďuje do skupiny druhov, ktoré plávajú takmer výlučne pri hladine. Jeho ústa sú postavené smerom hore, čo znamená, že aj potravu prijíma z tohto smeru. Ak sa objaví v strednej, či dokonca spodnej vrstve akvária, tak si buďte istý, že tam nie je dobrovoľne a zaniesol ho tam prúd, prípadne uteká pred predátorom, či hľadá potravu.

Zdroj: Youtube

Lovec

Motýlkovec je sám o sebe predátor a ako taký samostatne loví pri hladine spadnutý hmyz, drobné kôrovce, malé ryby, či planktón. S rybami svojej veľkosti, či povahy sa znáša veľmi dobre a iba z času na čas je badať isté teritoriálne správanie sa samcov, ktorí si vymedzujú svoje územia. Pri hladine dokáže nehybne obývať svoje stanovisko a v prípade, že sa v jeho blízkosti objaví možná korisť, tak dokáže blesku rýchle vyštartovať a loviť.

Potrava musí plávať

Presne tak, pretože sa jedná o hladinový druh ryby, tak by jeho potrava mala plávať na hladine. Čo spadne smerom dole, už motýlkovca nezaujíma a o túto potravu už nejaví záujem. Ochotne však prijíma aj suchú a umelú potravu, ako sú napríklad sušené červy rodu Tubifex, ktoré sa predávajú najčastejšie vo forme sušených kociek. Okrem toho prijíma aj granule, či inú plávajúcu potravu. A čo je na tejto rybe zaujímavé, tak nemá problém ani s lovom hmyzu ako sú napríklad menšie jedince svrčkov, ktoré sú dnes bežne v sortimente zverimexu. Pokojne môžeme podať aj potravu ako je napríklad rybie filé, ale v tomto prípade musíme motýlkovca nakŕmiť pinzetou priamo pri hladine.

Na čo si dávať pozor

Motýlkovec je vskutku pomerne odolný druh, ale má svoje hranice ako je napríklad teplota vody, ktorá by mala mať okolo 26 až 27 stupňov Celzia, čo je trocha nad priemer bežného akvária. Mladšie jedince vyžadujú vyššiu teplotu a tie staršie sa uspokoja aj s teplotou okolo 24 až 25 stupňov Celzia.

Jedná sa o veľmi plachú rybu, ktorá sa ľahko splaší a dokáže vyskočiť z akvária. Svojím spôsobom života pri hladine je často vystavená riziku, že pri výpade za potravou skončí mimo akvária. Krycie sklo je teda nevyhnutné. Rybka pochádza z oblasti Kamerunu, Konga, Nigérie a okolitých štátov a preto sa snažíme aj o pH niekde na úrovni neutrálnej hodnoty a nesmieme zabúdať ani na plávajúce rastliny, ktoré slúžia motýlkovcovi ako úkryt a dávajú mu pocit bezpečia. Ako ideálna voľba je tu napríklad druh pistia stratiotes, ktorý síce pochádza z Južnej Ameriky, ale ryby nám to celkom určite prepáčia.

Okrem iného je potrebné dávať pozor aj na drobné druhy rýb, ktoré zvyknú v prítomnosti motýlkovca veľmi efektívne a bez stopy miznúť. Samozrejme, že ryba ich považuje za svoju potravu a nesmieme jej to mať za zlé.

Pri dobrej starostlivosti sa motýlkovec dožije najviac približne 7 až 8 rokov a ojedinele aj viac. Ak sa dodržia podmienky spomenuté v článku, tak je to bez problémový druh ryby, ktorý však aj napriek tomu nepatrí do rúk začiatočníkovi.


Pridaj komentár:

Máš registráciu na našom webe?
Prihlás sa svojim kontom na Zvieratka.Pravda.sk (ale môžeš použiť aj prezývku z Varecha.sk)
 

Nemáš zaregistrované konto? Zaregistruj sa, je to zadarmo! RegistráciaRyby - ďalšie články

«1 2 ...5 »

Tetra čierna je ideálna ryba na začiatok
Čierna tetra patrí k základným rybám, ktoré sú vhodné aj pre začiatočníka. Akvárium však nesmie patriť k tým najmenším a na kvalitu vody sa rovnako neoplatí zabúdať

Osobnosť človeka a výber zvieratka spolu súvisia
Aspoň tak tvrdia vedecké výskumy. Sedí to aj na vás?

Zvieratko ako vianočný darček
Zvieratko sa môže stať krásnym vianočným darčekom, ktoré získa v domácnosti svoje miesto a bude sa z neho tešiť celá rodina. Môže sa však stať aj príťažou, ktorej sa budú chcieť rodinní príslušníci čím skôr zbaviť. Na čo všetko treba myslieť?

Plata. (Ne)náročná živorodka
Plata je jedna z najkrajších a najžiadanejších akváriových rýb. Pri jej chove však musíme dbať na mnoho povinností.

Akvárium Južnej Ameriky
Jednou z najrozmanitejších oblastí planéty je práve vodstvo Južnej Ameriky

Ako rozmnožiť skalára?
Krásny a majestátny skalár si vyžaduje špecifický prístup. Ale jeho rozmnoženie nebýva problémom

Zlatá rybka
Ako jedna ryba dobyla svet

Nedostatok vitamínu A u akváriových rýb
Nedostatok vitamínu A môže v prípade Klauna očkatého viesť až k degenerácií sietnice oka

Chorá ryba a zdravá ryba
Ako rozoznať chorú rybu od tej zdravej?

Top 4 druhy rýb pre záhradné jazierko
A každý druh požaduje o trocha iné podmienky

Cichlida zebrovitá
Nenáročný druh akváriovej ryby, ktorý nepozná strach

Umelé vs. živé rastliny v akváriu
Umelé rastliny sú často iba voľba z núdze

Akvaristi, pozor na CO2
Prebytok tohto plynu vo vode môže mať netušené následky

Sladkovodná raja Potamotrygon motoro
Majestátna aj nebezpečná. Trúfnete si na jej chov?

Nevhodné dekorácie do akvária
Nie každá "dekorácia" je vhodná k pobytu pod vodou

Tubifex. Smradľavá bomba, ktorú ryby milujú!
Ak ich zabudnete v chladničke, tak prekvapenie bude naozaj smradľavé

Mrazené krmivo pre akváriové ryby
Mrazené krmivo je často to druhé najlepšie, čo môžeme rybám v akváriu ponúknuť

Prežijú exotické zvieratá v našich podmienkach?
Ak zo zajatia utečie exotické zviera, tak to nemusí v našich podmienkach jeho automatickú smrť.

Prečo ryby požierajú vlastné ikry?
Prečo to vlastne rodičia robia vlastnému potomstvu?

Ako naučiť zlatú rybku hrať futbal
Zlatá rybka skrátka dokáže čokoľvek!


«1 2 ...5 »

Naše rybky a akvárka...

Mohlo by vás zaujímať na Pravda.sk: