Mačka sama doma? Toto by ste mali vedieť!

Aj keď to tak často nevyzerá, tak mačka má svoje city a má rada vašu spoločnosť. A to navzdory všetkým predsudkom, ktoré hovoria o ich samotárstve.

Andrej Jakubík | 15. februára 2017 o 08:00

Mačka rozhodne nie je samotár, ale spoločenský tvor. Je vysoko pravdepodobné, že vaša mačka za vami v čase vašej neprítomnosti smúti. Aj keď to tak nevyzerá, tak mačka dokáže zaregistrovať vašu neprítomnosť o chvíľu po tom, ako opustíte prah bytu, či domu. Ak nechávame zvieratko samé doma, tak je dobré ovládať nasledujúce veci. Prinášame vám niektoré z nich.

Vyčistený záchod pre mačky je základným predpokladom k tomu, aby ste po návrate domov neboli nepríjemne prekvapení. Mačka je totiž na čistotu svojej toalety veľmi háklivá a ak zanedbáte svoje povinnosti, tak vám to mačka dokáže dať razantne najavo. Napríklad tak, že si nájde iné miesto na vykonávanie svojich potrieb a z toho by bol nadšený málokto.

Postarajte sa mačičke o zábavu. Tieto tvory totiž potrebujú stimuláciu aj v prípade, že sú sami. Zabudnite na to, že mačka počas vašej neprítomnosti spí a je sebestačná. Potrebuje minimálne rovnakú zábavu ako v čase vašej prítomnosti.

Existujú mačičky, ktoré trpia veľmi vážnou depresiou počas neprítomnosti svojej osoby a prejavuje sa to napríklad odmietaním potravy počas samoty. Skúste napríklad na niekoľko hodín nastaviť zapnutie televízora, čo dokáže mačičku niekedy veľmi efektívne zabaviť.

Ak však mačička vykazuje naďalej depresie, tak začnite premýšľať nad zaobstaraním si druhej mačky. Nerobte to však iba pre blaho svojej aktuálnej mačky. Každé zviera je zodpovednosť a mačka rozhodne nie je žiadna výnimka.

Svoju mačičku by ste nemali nechávať bez dozoru dlhšie ako 24 hodín. Dlhšie sa to rozhodne neodporúča, pretože mačky sú tvory, ktoré majú svoje zvyky a niekedy si podľa nich môžeme nastaviť hodinky a preto je dobré ak sa v domácnosti isté veci (vysávanie, upratovanie, varenie a podobne) dejú v rovnakých časoch. Mačku táto pravidelnosť veľmi upokojuje.

A samozrejme nezabudnite zabezpečiť mačičke non- stop prístup ku čerstvej vode, ktorá je pre ňu veľmi dôležitá. A samozrejme, ak plánujete dovolenku, prípadne na dlhšie časové obdobie opustiť vašu mačičku, tak by ste určite mali premýšľať nad mačacím hotelom, či na umiestnení mačičky u blízkych, či u rodiny. Predsa len je každá výraznejšia zmena v živote mačky veľkým stresom a aj keď to nedáva najavo, tak jej človek určite často veľmi chýba.

Komentáre k článku:

  • indian, 15. februára 2017 o 21:03
    mačky mám absolútne rád neklamú ako ľudia a aj oni mnaPridaj komentár:

Máš registráciu na našom webe?
Prihlás sa svojim kontom na Zvieratka.Pravda.sk (ale môžeš použiť aj prezývku z Varecha.sk)
 

Nemáš zaregistrované konto? Zaregistruj sa, je to zadarmo! RegistráciaMačky - ďalšie články

«1 2 ...5 »

Jarné nebezpečenstvá, ktoré striehnu na každého psa a mačku (4. časť)
Aj navonok obyčajná kaluž vody znamená pre psa potenciálne nebezpečenstvo, ktoré musí jeho majiteľ predvídať

Jarné nebezpečenstvá, ktoré striehnu na každého psa a mačku (3. časť)
Jarné nebezpečenstvá by mal ovládať každý majiteľ psa, či mačky. Verte, či nie, ale dokáže to zachraňovať nevinné zvieracie životy

Jarné nebezpečenstvá, ktoré striehnu na každého psa a mačku (2. časť)
A sme tu opäť s ďalšou porciou problémov, ktoré majú spoločného menovateľa v podobe jarných mesiacov.

Paradentóza u mačiek
Ako paradentózu odhaliť a ako spozorovať prvé malé príznaky v čase, keď je možné ochorenie chrupu mačky vyliečiť bez trvalých následkov?

Jarné nebezpečenstvá, ktoré striehnu na každého psa a mačku (1. časť)
O mnohých ste vedeli, alebo aspoň tušili, ale niektoré budú pre Vás novinkou

Najčastejšie chyby v prevencií proti blchám a kliešťom. Robíte ich aj vy?
Poznáte najčastejšie chyby, ktoré majitelia psov a mačiek robia pri prevencií proti vonkajším parazitom?

Seriál: Čím vás dokáže nakaziť domáce zviera (1. časť)
Pozorne sa začítajte a prídete k poznaniu, že mať doma zviera znamená niekedy aj dosť podstatné riziko pre zdravie jeho majiteľa.

Ako odhaliť cukrovku u mačky?
Cukrovka vo svojom počiatku nebolí a preto ostane toto ochorenie často utajené až do chvíle, kedy je už neskoro

Príčiny cukrovky u mačičky
Početnosť prípadov cukrovky u mačiek stále narastá. Viete, ktoré faktory sú rizikové a treba si ich všímať viac ako ostatné?

Problémy s chrupom majú aj mačičky (2. časť)
V dnešnom pokračovaní nášho mini seriálu si predstavíme ďalšie tri problémy, ktoré veľmi bolestivo znepríjemňujú život nejednej mačke

Problémy s chrupom majú aj mačičky (1. časť)
Zuby sú jeden z najčastejšie používaných nástrojov, ktoré má mačka okamžite k dispozícií. Prinášame vám zoznam tých najbežnejších dentálnych problémov, ktoré postihujú práve mačky.

Niekoľko nebezpečných vecí, ktoré číhajú na vaše zviera v aute
Pes, mačka či iné zviera je členom rodiny a preto je často ako člen zapájaný do spoločných aktivít, čo zahŕňa aj cestovanie v aute. Viete o všetkých nebezpečenstvách, ktoré hrozia vášmu zvieraťu pri cestovaní autom?

(Video) Dobrí ľudia stále existujú! Kompilácia záberov, kde išlo zvieratkám o život
Prírodné katastrofy, nehody, či iné nepredvídateľné udalosti dokážu dostať zvieratko do situácie, keď bojuje o život. Našťastie je aj medzi ľuďmi stále dostatok hrdinov

Ako zistiť, či vás vaša mačka miluje?
Ste si istý láskou svojej mačky? Prezradíme vám niekoľko znakov, toho, že vás naozaj miluje

Pes alebo mačka. Kto vládne u vás doma?
Myslíte si, že pes je vždy pánom situácie? Občas aj títo odvážni ochranári ukážu svoje slabé miesta a už len pohľad na mačku ich zaženie do kúta.

Pozor na odpadkový kôš. Jeho obsah vám dokáže zabiť domáce zviera
Málokedy si dávame pozor na to, aby sme chránili odpadkový kôš pred zvieratami. Jeho obsah je totiž pre mnohé z nich smrteľný.

Nebezpečné hračky pre mačky
Nie každá hračka pre mačky je bezpečná, aj napriek tomu, že je pre mačku určená, tak ju môže dostať na stôl veterinára

Tieto baktérie najčastejšie ovplyvňujú život domácich zvierat 1. časť
Je dobré vedieť, čo si môžete priniesť domov ako suvenír z bežnej prechádzky

Nezvyčajné zvieratá amerických prezidentov
Tipovali by ste amerického prezidenta na psíčkara? Vedzte, že v bielom dome už pobývali papagáje, stádo oviec, aligátor a dokonca slon

Video: Ako vyrobiť jednoduchý dom pre mačku
Hračky pre mačky z vlastnej produkcie prinesú chlpatým adresátom veľa hodín radosti


«1 2 ...5 »

Naše mačky a kocúri...

Mohlo by vás zaujímať na Pravda.sk: