Jarné nebezpečenstvá, ktoré striehnu na každého psa a mačku (4. časť)

Aj navonok obyčajná kaluž vody znamená pre psa potenciálne nebezpečenstvo, ktoré musí jeho majiteľ predvídať

Andrej Jakubík | 3. mája 2017 o 10:00

Aj navonok obyčajná kaluž vody znamená pre psa potenciálne nebezpečenstvo, ktoré musí jeho majiteľ predvídať. V dnešnej poslednej časti nášho seriálu o jarných nástrahách, ktoré číhajú na psov a mačky sa budeme venovať práve vode, ale nevyhneme sa ani preexponovaniu na slniečku, či vonkajšiemu stolovaniu. Čítajte teda pozorne.

Vonkajšie kaluže sú v jarnom období úplne bežné, nakoľko sa úhrn zrážok dostáva na vysoké čísla. Je bezpečné, aby sa pes napil z kaluže? Rozhodne nie a povieme si aj prečo. V kaluži sa okrem vody nachádza aj mnoho látok, ktoré by nemusel organizmus psa priať práve bez problémov. Od ropných produktov, cez hnojivá, až po zvyšky soli po zimnom posype a ešte samozrejme omnoho viac. Problémy s trávením sa dostavujú pomerne rýchlo a preto by sme nemali psovi dovoliť pitie z kaluže. Ak plánujete dlhšiu prechádzku, tak si so sebou zoberte aj misku a fľašu s pitnou vodou, ktorú poskytnete psovi na uhasenie smädu. Tento problém sa vyskytuje ako v mestách, tak aj mimo veľkých miest, kde je voda často kontaminovaná hnojivami po jarnom obrábaní pôdy.

A okolo vody sa budeme točiť aj v nasledujúcom probléme a to je voda v bazéne. Samozrejme aj tu platí, že je to voda, ktorá je na pitné účely nevhodná a pes sa tak vystavuje riziku otravy chlórom, či dokonca soľou, ktorá sa do vody pridáva na úpravu jej kvality ako náhrada chlóru. Problémy s otravou chlórom na seba opäť nenechajú dlho čakať a okrem toho sa v prípade požitia solí, dostavujú aj problémy s nerovnováhou elektrolytov.

A dostávame sa k príjemnej téme, ktorou je pre mnohých vonkajšie stolovanie, kde sa miesi nesmierne množstvo pachov a chutí, ktoré lákajú psa k prieskumným obhliadkam všetkého čo sa nachádza na stole. Nemusíme hovoriť o tom, že mnoho ľudských potravín je pre psa jedovatých, takže by sa vonkajšie stolovanie malo odohrávať pod prísnym pohľadom majiteľa, ktorý dohliadne na bezpečnosť psa. Ale samozrejme, nikdy nesmiete zabúdať na jedlo pre psa, ktorý ako člen rodiny bude veľmi rád stolovať spolu s vami, ale so svojej misky a namiesto ľudského jedla si pochutná na kvalitnej strave určenej pre psie žalúdky.

S príchodom jari prichádza aj slnko a ako sa dni predlžujú, tak musíme mať na pamäti aj možné preexponovanie psa na slnku. UV žiarenie sa stáva s príchodom teplejších mesiacov čím ďalej tým výraznejšie a pes to nemusí znášať práve najlepšie. Hlavne bielo sfarbené psy a mačky majú so slnkom odveký problém, nakoľko je v ich prípade zvýšené riziko rakoviny, čomu sa dá vyhnúť tým, že budeme dohliadať na dĺžku ich pobytu na slnku. V prípade potreby samozrejme môžete použiť aj ochranné odevy, ale dbajte aj na to, aby sa zviera vplyvom tohto obleku neprehrievalo.

A odbočíme smerom ku divokým zvieratám, ktoré rovnako tak s príchodom jari začínajú stupňovať svoju aktivitu. Možno vás to prekvapí, ale zaútočiť dokáže aj poľný zajac, ktorý je zahnaný do kúta. Objavujú sa hlodavce, ale aj malé cicavce ako je kuna, či lasica, ale v mnohých prípadoch aj líška. Zamedzovať kontaktu s divoko žijúcimi zvieratami je potrebné hlavne z titulu prenosu ochorení a možných zranení pri súbojoch o narušené územie. A ohľad treba brať aj na nástrahy, ktoré človek kladie do cesty divoko žijúcim zvieratám ako sú napríklad jedy na hlodavce, ktoré dnes nájdeme v každom bytovom dome. Skonzumovanie tohto prípravku má často fatálne následky a návštíviť veterinára by ste mali v čo najkratšom čase, aby sa zabránilo trvalým, či dokonca fatálnym následkom.

To je koniec nášho seriálu o jarných nástrahách, s ktorými sa bežne stretnete pri prechádzke jarnou prírodou, či mestom. Už teraz a môžete tešiť na nové články, ktoré pre vás pripravujeme a dozviete sa napríklad aj to, ktorých 9 symptómov si vyžadujú okamžitú návštevu veterinára a prečítate si aj o zaujímavých faktoch, ktoré ste možno ani netušili o novonarodených mačiatkach.


Pridaj komentár:

Máš registráciu na našom webe?
Prihlás sa svojim kontom na Zvieratka.Pravda.sk (ale môžeš použiť aj prezývku z Varecha.sk)
 

Nemáš zaregistrované konto? Zaregistruj sa, je to zadarmo! RegistráciaMačky - ďalšie články

«1 2 ...5 »

Najčastejšie genetické poruchy u mačiek (1. časť)
Genetické ochorenia, ktoré sa vyskytujú u mačiek sa v poslednom období neustále rozširujú a zasahujú do života ako čistokrvných mačiek, tak aj tým bez papierom

10 faktov o besnote, ktoré by ste mali vedieť
Svetová zdravotnícka organizácia považuje besnotu za veľmi vážny problém a odhaduje sa, že na jej následky ročne zomiera približne 55 tisíc ľudí.

Ako správne kúpať mačiatko
Často je kúpeľ takmer jedinou možnosťou, ako udržať mačiatko v čistote a vyhnúť sa nepríjemným kožným ochoreniam

Jarné nebezpečenstvá, ktoré striehnu na každého psa a mačku (3. časť)
Jarné nebezpečenstvá by mal ovládať každý majiteľ psa, či mačky. Verte, či nie, ale dokáže to zachraňovať nevinné zvieracie životy

Jarné nebezpečenstvá, ktoré striehnu na každého psa a mačku (2. časť)
A sme tu opäť s ďalšou porciou problémov, ktoré majú spoločného menovateľa v podobe jarných mesiacov.

Paradentóza u mačiek
Ako paradentózu odhaliť a ako spozorovať prvé malé príznaky v čase, keď je možné ochorenie chrupu mačky vyliečiť bez trvalých následkov?

Jarné nebezpečenstvá, ktoré striehnu na každého psa a mačku (1. časť)
O mnohých ste vedeli, alebo aspoň tušili, ale niektoré budú pre Vás novinkou

Najčastejšie chyby v prevencií proti blchám a kliešťom. Robíte ich aj vy?
Poznáte najčastejšie chyby, ktoré majitelia psov a mačiek robia pri prevencií proti vonkajším parazitom?

Seriál: Čím vás dokáže nakaziť domáce zviera (1. časť)
Pozorne sa začítajte a prídete k poznaniu, že mať doma zviera znamená niekedy aj dosť podstatné riziko pre zdravie jeho majiteľa.

Ako odhaliť cukrovku u mačky?
Cukrovka vo svojom počiatku nebolí a preto ostane toto ochorenie často utajené až do chvíle, kedy je už neskoro

Príčiny cukrovky u mačičky
Početnosť prípadov cukrovky u mačiek stále narastá. Viete, ktoré faktory sú rizikové a treba si ich všímať viac ako ostatné?

Problémy s chrupom majú aj mačičky (2. časť)
V dnešnom pokračovaní nášho mini seriálu si predstavíme ďalšie tri problémy, ktoré veľmi bolestivo znepríjemňujú život nejednej mačke

Problémy s chrupom majú aj mačičky (1. časť)
Zuby sú jeden z najčastejšie používaných nástrojov, ktoré má mačka okamžite k dispozícií. Prinášame vám zoznam tých najbežnejších dentálnych problémov, ktoré postihujú práve mačky.

Niekoľko nebezpečných vecí, ktoré číhajú na vaše zviera v aute
Pes, mačka či iné zviera je členom rodiny a preto je často ako člen zapájaný do spoločných aktivít, čo zahŕňa aj cestovanie v aute. Viete o všetkých nebezpečenstvách, ktoré hrozia vášmu zvieraťu pri cestovaní autom?

(Video) Dobrí ľudia stále existujú! Kompilácia záberov, kde išlo zvieratkám o život
Prírodné katastrofy, nehody, či iné nepredvídateľné udalosti dokážu dostať zvieratko do situácie, keď bojuje o život. Našťastie je aj medzi ľuďmi stále dostatok hrdinov

Ako zistiť, či vás vaša mačka miluje?
Ste si istý láskou svojej mačky? Prezradíme vám niekoľko znakov, toho, že vás naozaj miluje

Pes alebo mačka. Kto vládne u vás doma?
Myslíte si, že pes je vždy pánom situácie? Občas aj títo odvážni ochranári ukážu svoje slabé miesta a už len pohľad na mačku ich zaženie do kúta.

Pozor na odpadkový kôš. Jeho obsah vám dokáže zabiť domáce zviera
Málokedy si dávame pozor na to, aby sme chránili odpadkový kôš pred zvieratami. Jeho obsah je totiž pre mnohé z nich smrteľný.

Nebezpečné hračky pre mačky
Nie každá hračka pre mačky je bezpečná, aj napriek tomu, že je pre mačku určená, tak ju môže dostať na stôl veterinára

Mačka sama doma? Toto by ste mali vedieť!
Aj keď to tak často nevyzerá, tak mačka má svoje city a má rada vašu spoločnosť. A to navzdory všetkým predsudkom, ktoré hovoria o ich samotárstve.


«1 2 ...5 »

Naše mačky a kocúri...

Mohlo by vás zaujímať na Pravda.sk: