Jarné nebezpečenstvá, ktoré striehnu na každého psa a mačku (3. časť)

Jarné nebezpečenstvá by mal ovládať každý majiteľ psa, či mačky. Verte, či nie, ale dokáže to zachraňovať nevinné zvieracie životy

Andrej Jakubík | 29. apríla 2017 o 10:00

Jarné nebezpečenstvá by mal ovládať každý majiteľ psa, či mačky. Verte, či nie, ale dokáže to zachraňovať nevinné zvieracie životy. V dnešnej časti si už klasicky predstavíme štyri možné príčiny jarných problémov, ktoré sa týkajú prevažne psov, ale nevynecháme z hry ani mačky. Čítajte teda veľmi pozorne.

V jarných mesiacoch je dobré skontrolovať po zime výstroj, predovšetkým vôdzku, ktorá sa dokáže veľmi ľahko opotrebovať (hlavne lacnejšie verzie) a spôsobiť nemalé problémy práve v tej najmenej vhodnej chvíli. Pri jarnej prechádzke je totiž vzduch plný nových pachov a feromónov, ktoré pes v zime cítiť nemôže. Preto sa nečudujte, ak je z prvých jarných prechádzok vo vytržení a celý bez seba. V týchto chvíľach postačuje, aby pes trocha silnejšie potiahol vôdzku a je na slobode. Využije buď opotrebovanie materiálu, alebo nepozornosť človeka. Nebezpečenstvo jarných stretov zvierat s motorovým vozidlom je na našich cestách stále problémom a každý aj menej aktívny vodič vidí následky bezvládne ležať pri krajnici.

Je čas na jarné upratovanie. Obdobie jari je už tradične spojené aj s jarným upratovaním a aj táto činnosť je pre psa nebezpečná. Samozrejme každá chemikália predstavuje pre organizmus psa vážne riziko, často aj s fatálnymi následkami. Pamätajte na to, že pes by nemal byť v miestnosti, kde sa vytiera podlaha, nakoľko sú chemikálie pre jeho labky dráždivé a navyše je tu riziko, že sa svoj smäd rozhodne uhasiť priamo vo vedre s čistiacim prostriedkom.

Obdobie jari je aj časom, keď na svet prichádzajú divoko žijúce druhy zvierat, čo je kolobeh, ktorý sa nedá oklamať ani u domácich zvierat. Je veľmi dôležité, aby bol pes, či mačka sterilizovaný/á, nakoľko celosvetovo v jarných mesiacoch prichádza na svet najväčší počet nechcených potomkov, ktoré často skončia svoj krátky život už na začiatku. Jar je obdobím, keď je utratených množstvo psov a mačiek, ktoré sú nechceným darom pre mnohých majiteľov, ktorí zanedbali prevenciu v podobe kastrácie.

Na jar krásne rozkvitne aj množstvo záhrad, ktoré sú pýchou svojich majiteľov, ale už málokto si uvedomuje, že sa často jedná o toxickú pýchu. Tak napríklad Azalky, Cykasy, či Rododendróny sú pre zvieratá smrteľnou hrozbou, ktorá dokáže veľmi rýchlo spôsobiť otravu a priviesť psa až do veterinárnej ambulancie. Dobre si prečítajte aj zloženie mulčovacej kôry, či záhradného substrátu. Niekedy budete až prekvapený, čo všetko tam nájdete. Jeden príklad za všetky je mletá káva, ktorá sa niekedy v týchto substrátoch nachádza a dokáže spôsobiť nemalé problémy a intoxikáciu kofeínom.

Dnešnú nádielku jarných nepríjemností máme za sebou a už teraz sa môžete tešiť na posledný diel nášho seriálu, ktorý na našej stránke nájdete už čoskoro. Sledujte nás aj naďalej a dozviete sa vždy niečo viac.


Pridaj komentár:

Máš registráciu na našom webe?
Prihlás sa svojim kontom na Zvieratka.Pravda.sk (ale môžeš použiť aj prezývku z Varecha.sk)
 

Nemáš zaregistrované konto? Zaregistruj sa, je to zadarmo! Registrácia



Mačky - ďalšie články

«1 2 ...5 »

Toto ste o mačacích ušiach určite netušili!
Uši sú pre mačku veľmi dôležitý zmyslový orgán, ktorého absencia dokáže vyradiť mačku z bežného života.

Mýty o starších mačkách (1. časť)
O starších mačkách koluje množstvo mýtov, ktoré ich posúvajú na druhú koľaj, aj napriek tomu, že na nich nie je ani smietka pravdy

Najčastejšie genetické poruchy u mačiek (2. časť)
Genetické problémy sa nemusia nikdy prejaviť, ale niekedy postačuje iba malý náznak nepohodlia a genetická výbava mačičky sa začne naplno ozývať

Najčastejšie genetické poruchy u mačiek (1. časť)
Genetické ochorenia, ktoré sa vyskytujú u mačiek sa v poslednom období neustále rozširujú a zasahujú do života ako čistokrvných mačiek, tak aj tým bez papierom

Mýty o starších mačkách (2. časť)
Pokračujeme ďalšou porciou mýtov, ktoré sa tradujú o mačkách skôr narodených.

Top zaujímavosti o novonarodených mačiatkach (2. časť)
Pokračujeme druhou porciou faktov zo života mačiatok.

7 faktov o mačacej droge menom Kocúrnik obyčajný
Celosvetovo známa rastlina, ktorá zlomí takmer každú mačku

Top zaujímavosti o novonarodených mačiatkach (1. časť)
Od prvej chvíle, kedy prišli na svet, sú v podstate fascinujúce a dokážu na seba strhnúť pozornosť celého okolia.

Mačacie súboje a prečo si zachovať chladnú hlavu
Dôvodov súboja môže byť hneď niekoľko a mačka v tom môže byť dokonca celkom nevinne

10 faktov o besnote, ktoré by ste mali vedieť
Svetová zdravotnícka organizácia považuje besnotu za veľmi vážny problém a odhaduje sa, že na jej následky ročne zomiera približne 55 tisíc ľudí.

Ako správne kúpať mačiatko
Často je kúpeľ takmer jedinou možnosťou, ako udržať mačiatko v čistote a vyhnúť sa nepríjemným kožným ochoreniam

Jarné nebezpečenstvá, ktoré striehnu na každého psa a mačku (4. časť)
Aj navonok obyčajná kaluž vody znamená pre psa potenciálne nebezpečenstvo, ktoré musí jeho majiteľ predvídať

Jarné nebezpečenstvá, ktoré striehnu na každého psa a mačku (2. časť)
A sme tu opäť s ďalšou porciou problémov, ktoré majú spoločného menovateľa v podobe jarných mesiacov.

Paradentóza u mačiek
Ako paradentózu odhaliť a ako spozorovať prvé malé príznaky v čase, keď je možné ochorenie chrupu mačky vyliečiť bez trvalých následkov?

Jarné nebezpečenstvá, ktoré striehnu na každého psa a mačku (1. časť)
O mnohých ste vedeli, alebo aspoň tušili, ale niektoré budú pre Vás novinkou

Najčastejšie chyby v prevencií proti blchám a kliešťom. Robíte ich aj vy?
Poznáte najčastejšie chyby, ktoré majitelia psov a mačiek robia pri prevencií proti vonkajším parazitom?

Seriál: Čím vás dokáže nakaziť domáce zviera (1. časť)
Pozorne sa začítajte a prídete k poznaniu, že mať doma zviera znamená niekedy aj dosť podstatné riziko pre zdravie jeho majiteľa.

Ako odhaliť cukrovku u mačky?
Cukrovka vo svojom počiatku nebolí a preto ostane toto ochorenie často utajené až do chvíle, kedy je už neskoro

Príčiny cukrovky u mačičky
Početnosť prípadov cukrovky u mačiek stále narastá. Viete, ktoré faktory sú rizikové a treba si ich všímať viac ako ostatné?

Problémy s chrupom majú aj mačičky (2. časť)
V dnešnom pokračovaní nášho mini seriálu si predstavíme ďalšie tri problémy, ktoré veľmi bolestivo znepríjemňujú život nejednej mačke


«1 2 ...5 »

Naše mačky a kocúri...

Mohlo by vás zaujímať na Pravda.sk: