Granuly pre papagáje. Ako vybrať tie správne?

Tento druh krmiva je síce mierne neštandardný, ale aj napriek tomu poskytuje operencovi všetko čo potrebuje k spokojnému a zdravému životu

Andrej Jakubík | 4. augusta 2017 o 10:00

V našich končinách je granulované krmivo pre papagáje novinka, ktorá je na trhu dostupná iba niekoľko rokov, takže mnoho chovateľov neopustilo staré zvyky a granulovanému krmivu stále neverí. Za tých niekoľko rokov sa však mohli majitelia papagájov presvedčiť, že ich miláčikom nič nehrozí a tento druh krmiva je síce mierne neštandardný, ale aj napriek tomu poskytuje operencovi všetko čo potrebuje k spokojnému a zdravému životu.

Mnoho druhov, tvarov a farieb

Granulované krmivo pre papagáje sa predáva v množstve farebných a tvarových variácií, takže majiteľ papagája má často problém sa v ponuke jednotlivých druhov vyznať. Nenechajte sa však zmiasť, pretože rozmanitosť je tu práve z dôvodu samotných papagájov. Ako iste vieme, tak sú tieto tvory na potravu veľmi háklivé a ak sa im niečo nepozdáva, tak to jednoducho nepríjmu. Preto je na chovateľovi, aby ponúkol papagájovi granulovanú stravu, ktrá mu bude tvarovo a farebne čo najviac pripomínať jeho pôvodné krmivo.

Ako prinútiť papagáje jesť granuly?

Toto je veľmi ťažké obdobie, kedy sa chovateľ často podvolí papagájovi a nechá mu v kŕmidle jeho pôvodnú menej zdravú stravu, namiesto toho, aby mu ponúkol granuly, ktoré papagáj veľmi často sprvu odmieta. Papagáj je totiž veľmi inteligentný tvor a vie, že sa oplatí trucovať a dávať nespokojne najavo svoju náladu a majiteľ to často vzdá hneď na začiatku boja. Ideálny spôsob ako naučiť papagája jesť granuly spočíva v tom, že ich musí jesť aj samotný majiteľ papagája. Granuly sú bezpečné pre ľudskú spotrebu a preto sa nie je čoho obávať. Ako náhle papagáj uvidí, že niečo jete, tak to bude chcieť aj on a vtedy ste na dobrej ceste. Preučenie na nový druh krmiva trvá niekedy aj niekoľko týždňov, takže to určite nevzdávajte po niekoľkých dňoch.

Prečo granuly a nie zmes zrnín?

Určite ste si všimli, že papagáj z misky s jedlom vyberá prioritne iba tie zložky, ktoré mu najviac chutia. Najčastejšie je to slnečnica, ktorá je však pri vyššom príjme pre organizmus papagája nevhodná. Následky tohto druhu stravy sa nemusia prejaviť okamžite, ale až po rokoch či dokonca po desaťročiach (veľké a dlhoveké druhy papagájov). Slnečnica obsahuje iba veľmi málo prospešných látok a naopak v prípade jej vysokého príjmu je to skrytý zabijak.

Samozrejme papagáj nie je jatočná hydina a preto okrem granulovanej stravy môžeme občas ponúknuť v malom množstve aj zrniny, ale rozhodne nesmieme zabúdať na bohatú ponuku ovocia a zeleniny, ktoré vyberáme predovšetkým podľa sezónnosti a snažíme sa jedálny lístok z času na čas obmieňať. Okrem toho sú tu samozrejme orechy, koreňová zelenina, tmavý suchý chlieb, či dokonca tvaroh, vajíčka, med, hmyz a aj varené kuracie mäso, či dokonca kuracie kosti, ktoré slúžia ako potrava aj ako hračka. Možností je mnoho a preto sa určite neobmedzujte iba na balíček krmiva, ktoré zakúpite raz za niekoľko týždňov v obchode s dojmom, že dávate svojmu papagájovi to najlepšie čo je vo vašich možnostiach.


Pridaj komentár:

Máš registráciu na našom webe?
Prihlás sa svojim kontom na Zvieratka.Pravda.sk (ale môžeš použiť aj prezývku z Varecha.sk)
 

Nemáš zaregistrované konto? Zaregistruj sa, je to zadarmo! RegistráciaVtáky - ďalšie články

«1 2 ...6 »

Vtáčia chrípka sa celkom určite vráti
Viete ako uchrániť exotické vtáctvo chované v zajatí?

Pristrihnuté letky poznačia papagája na celý život
Rituál, pri ktorom človek znemožní papagájovi lietať sa bežne praktizuje aj v dnešnej "modernej" spoločnosti

Top letné potraviny, ktoré papagáje milujú
Papagáje nikdy nepohrdnú čerstvým ovocím a ak si na túto stravu zvyknú, tak jej dávajú prednosť pred ostatnými druhmi krmiva

Smutný príbeh papagája Jakubka
Nie všetky príbehy zvieratiek sa končia šťastne

Ako rozoznať pohlavie u papagája?
Vedieť určiť správne pohlavie papagája je často nevyhnutnosť k ich spokojnému životu

Ako vám papagáj dokáže zmeniť život
Prijať do rodiny papagája je veľká zodpovednosť a verte mi, že už to v rodine nikdy nebude také ako predtým

10 nástrah, ktoré čakajú na papagáje v byte (2. časť)
Každá jedna položka na tomto zozname je pre operenca nebezpečná až natoľko, že je často ohrozený jeho život

Papagáj a voda na kúpanie
Kúpanie a všeobecne kontakt s vodou je pre papagája veľmi podstatná vec

Máte rozmaznaného papagája? Toto sú 4 príznaky!
Vychovať si doma papagája, ktorý je tak povediac rozmaznaný dnes nie je žiadny problém.

10 nástrah, ktoré čakajú na papagáje v byte (1. časť)
Pripravili sme pre vás zoznam nástrah, ktoré čakajú na papagája pri voľnom pobyte mimo klietku

Rozozná zviera tvár svojho majiteľa?
Pre majiteľov psov, mačiek, koní, či papagájov je to samozrejmá vec, ale zamysleli ste sa niekedy, či dokáže vašu tvár rozoznať napríklad akváriová rybka, škrečok, prípadne iné drobné zviera?

(Video) Varíme pre papagája: Banánové smoothie
Banán je pre telo papagája veľmi dôležitá zložka potravy.

Spolužitie viacerých papagájov
Chov papagája má svoje úskalia, ale chov viacerých papagájov pohromade, je niekedy výzva z kategórie takmer nemožných

Nezvyčajné zvieratá amerických prezidentov
Tipovali by ste amerického prezidenta na psíčkara? Vedzte, že v bielom dome už pobývali papagáje, stádo oviec, aligátor a dokonca slon

Sezóna nechcených darčekov sa začína
Obdobie okolo vianočných sviatkov je pre človeka obdobím šťastia a pokoja. Pre mnohé zvieratá je to však obdobie, ktoré by sa dalo nazvať ako sezóna nechcených darčekov.

Riziká pri kúpe papagája
Dobre si rozmyslite s kým uzavriete obchod. Riziko sa skrýva všade

Ako zmeniť papagájovi stravu
Zmena potravy papagája je vážny krok. Vedzte, že papagáj radšej uhynie od hladu, ako by mal zjesť potravu, ktorá mu nechutí a ktorej nedôveruje

Kŕdeľ papagájov z útulku píše list Ježiškovi
Možno ste o tom ani netušili, ale na Slovensku funguje útulok pre papagáje. A aj jeho obyvatelia snívajú o krásnych Vianociach.

Osobnosť človeka a výber zvieratka spolu súvisia
Aspoň tak tvrdia vedecké výskumy. Sedí to aj na vás?

Beo posvätný. Najtalentovanejší vták planéty!
Beo posvätný je skutočne druhom, ktorý vyniká v mnohých oblastiach. Jeho schopnosti vyrážajú dych


«1 2 ...6 »

Naše vtáky andulky, papagáje...

Mohlo by vás zaujímať na Pravda.sk: