Dánio

Pod týmto pomenovaním nájdeme celú skupinu veľmi aktívnych a pomerne nenáročných druhov sladkovodných rýb, ktoré vždy prinesú do akvária život a pohyb

Andrej Jakubík | 24. mája 2017 o 23:08

Dánio nie je iba jeden druh ryby. Pod týmto pomenovaním nájdeme celú skupinu veľmi aktívnych a pomerne nenáročných druhov sladkovodných rýb, ktoré vždy prinesú do akvária život a pohyb. Nie je náročný na prostredie, ale vždy ocení ak mu pripravíme kvalitné a vhodné podmienky pre život. Dobre zabehnuté akvárium v ktorom je dostatok vegetácie a priestoru pre aktívne plávanie. Okrem iného je potrebné spomenúť aj fakt, že väčšie druhy dánií dokážu v akváriu vyvolávať aj šarvátky a dokonca terorizovať ostatné menej aktívne druhy rýb. Láka ch predovšetkým okusovanie dlhých plutiev ostatných rýb (bojovnica, pávie očko, karas a pod.).

Klasická zebrička

Dánio pruhované sa už tradične označuje medzi akvaristami ako "zebrička" , nakoľko toto pomenovanie evokuje práve jeho pruhovaný vzhľad tela. V akvaristike sa jedná o klasický druh ryby, ktorý je bežne dostupný a dá sa povedať, že je to jedna z najpočetnejších skupín rýb v akváriách po celom svete. Kombinácia ľahkého chovu, nenáročnosti a zároveň aj pomerne ľahkého a samostatného odchovu, tieto ryby katapultovala na horné priečky rebríčka obľúbenosti. Nie je to však iba klasické pruhované dánio, ale v poslednej dobe sa do popredia dostávajú druhy a formy, ktoré by sme pred rokmi hľadali v ponuke obchodov iba ťažko. Najznámejším druhom však stále ostáva Danio rerio (Hamilton, 1822), ktoré vo voľnej prírode nájdeme napríklad v Indií, Pakistane, Nepále, či v Bangladéši.

Akvárium, ktoré dáva Dánio do pohybu

Zdroj: Youtube

Čo dánio potrebuje?

Nie je toho mnoho, ale začneme od základov. Dánio paradoxne obľubuje pokojnejšie vody, nakoľko ani vo voľnej prírode sa nezdržuje vo vodách, ktoré sú silno prúdiace. Skôr ho nájdeme v stojatých, či mierne tečúcich vodách. Teplota vody postačuje štandardná okolo 24 stupňov Celzia, ale pokojne znesie prechodne teplotu aj pod 20 stupňov Celzia. Okrem toho si dánio potrpí aj na čistotu vody, nakoľko nemá rád zakalenú, či inak znečistenú vodu. pH vody je ideálne udržovať v rozmedzí 6 až 8, takže ani v tomto smere nepotrebuje žiadnu špeciálnu opateru.

Je dobré spomenúť, že dánio je veľmi dobrý a vytrvalý plavec, ktorý vždy vyhľadáva spoločnosť vlastného druhu, preto mu musíme zabezpečiť v akváriu spoločnosť. Ak sa v jeho prípade chceme vyhnúť stresu, tak je ideálne mať v akváriu minimálne 6-8 a viac jedincov.

Samozrejme, ako to už v modernej akvaristike býva, tak aj v prípade dánia sa objavujú rôzne farebné a tvarové formy. Pred niekoľkými rokmi vzbudilo dánio rozruch, pretože sa na trhu objavili geneticky modifikované jedince, ktoré vynikali výrazným farebným zovňajškom. Jednalo sa však o umelú mutáciu a dodnes sa vedú spory o etickom pozadí celého experimentu. Viac o tých rybách (glofish) sa dočítate na našich stránkach už čoskoro.


Pridaj komentár:

Máš registráciu na našom webe?
Prihlás sa svojim kontom na Zvieratka.Pravda.sk (ale môžeš použiť aj prezývku z Varecha.sk)
 

Nemáš zaregistrované konto? Zaregistruj sa, je to zadarmo! RegistráciaRyby - ďalšie články

«1 2 ...5 »

Viete čo je to kryptokorýnová choroba v akváriu?
Kryptokorýnová choroba je sprievodný jav zanedbaného akvária s ktorým sa najhoršie vyrovnávajú práve rastliny rodu Cryptocoryna.

Cichlidy
Rodina, ktorá má viac ako 1600 druhov. A každý z nich je unikát.

GloFish. Geneticky Modifikovaný domáci maznáčik
Geneticky upravený domáci miláčik je dnes už realitou

Aulonocara. Klenot z jazera Malawi
Prekrásne sfarbené modré, červené až žlté ryby si právom vyslúžili pomenovanie pávie cichlidy

Čo s akváriom počas dovolenky?
Kŕmenie, čistenie filtra, kontrola techniky a podobné veci každodennej rutiny sa predsa musia vykonávať každý deň. Alebo nie?

Môže ísť do akvária vodovodná voda?
Výmena vody v akváriu je potrebná vec, bez ktorej sa nezaobíde žiadne správne akvárium

Syndróm nového akvária
Syndróm nového akvária je vec, ktorá sa radí medzi tie najčastejšie chyby v modernej akvaristike

Pravda ničí mýty: Je potrebné kompletné čistenie akvária?
Dobre zabehnuté akvárium si generálne čistenie nevyžaduje nikdy

Tieto chyby robia akvaristi začiatočníci najčastejšie
Ak sa pritrafí začiatočnícka chyba, tak stabilné akvárium, ktoré sa budovalo roky, skolabuje v priebehu niekoľkých hodín

Nádherná Koliza krpatá je ozdobou každého akvária
Akváriová ryba z Ázie, ktorá nepotrebuje veľký priestor, ale skúsenú ruku akvaristu

Rozozná zviera tvár svojho majiteľa?
Pre majiteľov psov, mačiek, koní, či papagájov je to samozrejmá vec, ale zamysleli ste sa niekedy, či dokáže vašu tvár rozoznať napríklad akváriová rybka, škrečok, prípadne iné drobné zviera?

Tetra čierna je ideálna ryba na začiatok
Čierna tetra patrí k základným rybám, ktoré sú vhodné aj pre začiatočníka. Akvárium však nesmie patriť k tým najmenším a na kvalitu vody sa rovnako neoplatí zabúdať

Motýlkovec. Bizarná ryba z Afriky
Je iba málo rýb, ako motýlkovec. Potrebuje špecifickú potravu, prispôsobené akvárium a vybranú spoločnosť

Osobnosť človeka a výber zvieratka spolu súvisia
Aspoň tak tvrdia vedecké výskumy. Sedí to aj na vás?

Zvieratko ako vianočný darček
Zvieratko sa môže stať krásnym vianočným darčekom, ktoré získa v domácnosti svoje miesto a bude sa z neho tešiť celá rodina. Môže sa však stať aj príťažou, ktorej sa budú chcieť rodinní príslušníci čím skôr zbaviť. Na čo všetko treba myslieť?

Plata. (Ne)náročná živorodka
Plata je jedna z najkrajších a najžiadanejších akváriových rýb. Pri jej chove však musíme dbať na mnoho povinností.

Akvárium Južnej Ameriky
Jednou z najrozmanitejších oblastí planéty je práve vodstvo Južnej Ameriky

Ako rozmnožiť skalára?
Krásny a majestátny skalár si vyžaduje špecifický prístup. Ale jeho rozmnoženie nebýva problémom

Zlatá rybka
Ako jedna ryba dobyla svet

Nedostatok vitamínu A u akváriových rýb
Nedostatok vitamínu A môže v prípade Klauna očkatého viesť až k degenerácií sietnice oka


«1 2 ...5 »


«1 2 ...5 »
Naše rybky a akvárka...

Mohlo by vás zaujímať na Pravda.sk: