Čo s akváriom počas dovolenky?

Kŕmenie, čistenie filtra, kontrola techniky a podobné veci každodennej rutiny sa predsa musia vykonávať každý deň. Alebo nie?

Andrej Jakubík | 19. júla 2017 o 10:00

Akvárium, je na čas nenáročný koníček, ktorý dokáže pripraviť mnoho hodín zábavy pre oči zvedavých pozorovateľov. Je čas dovoleniek a mnoho majiteľov akvária sa pasuje s problémom, ako zabezpečiť akvárium počas dovolenky a neprítomnosti osoby, ktorá by sa inak starala o chod akvária. Kŕmenie, čistenie filtra, kontrola techniky a podobné veci každodennej rutiny sa predsa musia vykonávať každý deň. Alebo nie?

Technika to zariadi

Časovače vhodne pripojené na osvetlenie, čerpadlá, UV sterilizátory, či iné technické zariadenia v akváriu dokážu nahradiť človeka v plnej miere. Svetlo sa zapne a vypne v presne nastavenom intervale a nemôže sa stať, že ryby budú strádať na jeho nedostatok. Svetlo riadi celé akvárium, ale o tom si povieme niečo viac neskôr. Filter je zariadenie, ktoré funguje bez potreby zásahu človeka a pokiaľ je vyčistený a správne nastavený, tak sa bez človeka zaobíde desať dní bez väčších problémov.

Všetko riadi svetlo

Svetlo je základom života všetkého živého na planéte a svet pod vodnou hladinou nie je výnimka. Ryby sa riadia na základe svetla, pretože ak svetlo dopadá na ich oko, tak telo ryby reaguje zvýšenou aktivitou. V podstate to znamená, že ak je ryba pod vplyvom svetla, tak je jej príjem potravy omnoho vyšší ako v prípade ryby, ktorá má svetla menej. Preto je vhodné na dobu našej neprítomnosti znížiť dĺžku svetelného dňa pokojne aj o polovicu, aby sme utlmili metabolizmus rýb a tým aj ich chuť do jedla. Ako si totiž povieme ďalej, tak krmivo je v prípade našej neprítomnosti hlavná vec, ktorá môže rybe chýbať.

Krmivo je podstatné

Ak odchádzame na predĺžený víkend, tak sa o krmivo v podstate starať nemusíme. Krátkodobé hladovanie nie je pre ryby nebezpečné, ale práve naopak dokonca prospešné. 2 či 3 dni bez krmiva totiž rybe neublíži, ale je nutné zdôrazniť, že ryba musí byť v dobrej kondícií a nesmie trpieť podvýživou. Ak cestujeme na 7 či 10 dní, tak existuje záchrana v podobe krmiva v skupenstve, ktoré je podobné živočíšnemu uhliu. Ryby tento "kameň" postupne konzumujú a pokryje to ich potravinové nároky na dobu našej neprítomnosti.

Je nutné vysloviť aj fakt, že dospelá, dobre živená a zdravá ryba vydrží bez jedla 10 dní bez väčších problémov. Omnoho väčším problémom je kanibalizmus, ktorý sa často vyskytuje medzi dravými rybami, ktoré si takto kompenzujú obdobie bez nedostatku potravy. Ale väčšina druhov rýb sa v akváriu na dobu nedostatku krmiva stane vegetariánom a ochotne spása porasty rias a vegetácie v akváriu.

Tieto rady však platia iba pre dospelé ryby a nie pre ryby, ktoré sú v rastovom vývine. Poter, či ryby staré iba niekoľko týždňov sa v prípade hladovky bránia tým, že zastavujú svoj rast. Bohužiaľ takáto ryba (laicky zvaná aj podrazená ryba) už nikdy nedobehne v raste ostatné ryby, ktoré mali potravy dostatok.

Rada na záver znie. Nikdy sa nesnažte svoje ryby natlačiť krmivom v deň vášho odchodu na dovolenku. Je to častá chyba a prekŕmenie je vážnejší problém ako hladovka. Prekŕmená ryba má totiž omnoho vyššiu spotrebu kyslíka a v prípade, že zlyhá filter, tak je ohrozený jej život. Ryba s prázdnym žalúdkom dokáže prežiť aj mierne katastrofy, ktoré by inak prekŕmenú rybu zabili.


Pridaj komentár:

Máš registráciu na našom webe?
Prihlás sa svojim kontom na Zvieratka.Pravda.sk (ale môžeš použiť aj prezývku z Varecha.sk)
 

Nemáš zaregistrované konto? Zaregistruj sa, je to zadarmo! RegistráciaRyby - ďalšie články

«1 2 ...5 »

Viete čo je to kryptokorýnová choroba v akváriu?
Kryptokorýnová choroba je sprievodný jav zanedbaného akvária s ktorým sa najhoršie vyrovnávajú práve rastliny rodu Cryptocoryna.

Cichlidy
Rodina, ktorá má viac ako 1600 druhov. A každý z nich je unikát.

GloFish. Geneticky Modifikovaný domáci maznáčik
Geneticky upravený domáci miláčik je dnes už realitou

Aulonocara. Klenot z jazera Malawi
Prekrásne sfarbené modré, červené až žlté ryby si právom vyslúžili pomenovanie pávie cichlidy

Môže ísť do akvária vodovodná voda?
Výmena vody v akváriu je potrebná vec, bez ktorej sa nezaobíde žiadne správne akvárium

Syndróm nového akvária
Syndróm nového akvária je vec, ktorá sa radí medzi tie najčastejšie chyby v modernej akvaristike

Pravda ničí mýty: Je potrebné kompletné čistenie akvária?
Dobre zabehnuté akvárium si generálne čistenie nevyžaduje nikdy

Tieto chyby robia akvaristi začiatočníci najčastejšie
Ak sa pritrafí začiatočnícka chyba, tak stabilné akvárium, ktoré sa budovalo roky, skolabuje v priebehu niekoľkých hodín

Dánio
Pod týmto pomenovaním nájdeme celú skupinu veľmi aktívnych a pomerne nenáročných druhov sladkovodných rýb, ktoré vždy prinesú do akvária život a pohyb

Nádherná Koliza krpatá je ozdobou každého akvária
Akváriová ryba z Ázie, ktorá nepotrebuje veľký priestor, ale skúsenú ruku akvaristu

Rozozná zviera tvár svojho majiteľa?
Pre majiteľov psov, mačiek, koní, či papagájov je to samozrejmá vec, ale zamysleli ste sa niekedy, či dokáže vašu tvár rozoznať napríklad akváriová rybka, škrečok, prípadne iné drobné zviera?

Tetra čierna je ideálna ryba na začiatok
Čierna tetra patrí k základným rybám, ktoré sú vhodné aj pre začiatočníka. Akvárium však nesmie patriť k tým najmenším a na kvalitu vody sa rovnako neoplatí zabúdať

Motýlkovec. Bizarná ryba z Afriky
Je iba málo rýb, ako motýlkovec. Potrebuje špecifickú potravu, prispôsobené akvárium a vybranú spoločnosť

Osobnosť človeka a výber zvieratka spolu súvisia
Aspoň tak tvrdia vedecké výskumy. Sedí to aj na vás?

Zvieratko ako vianočný darček
Zvieratko sa môže stať krásnym vianočným darčekom, ktoré získa v domácnosti svoje miesto a bude sa z neho tešiť celá rodina. Môže sa však stať aj príťažou, ktorej sa budú chcieť rodinní príslušníci čím skôr zbaviť. Na čo všetko treba myslieť?

Plata. (Ne)náročná živorodka
Plata je jedna z najkrajších a najžiadanejších akváriových rýb. Pri jej chove však musíme dbať na mnoho povinností.

Akvárium Južnej Ameriky
Jednou z najrozmanitejších oblastí planéty je práve vodstvo Južnej Ameriky

Ako rozmnožiť skalára?
Krásny a majestátny skalár si vyžaduje špecifický prístup. Ale jeho rozmnoženie nebýva problémom

Zlatá rybka
Ako jedna ryba dobyla svet

Nedostatok vitamínu A u akváriových rýb
Nedostatok vitamínu A môže v prípade Klauna očkatého viesť až k degenerácií sietnice oka


«1 2 ...5 »

Naše rybky a akvárka...

Mohlo by vás zaujímať na Pravda.sk: