Aulonocara. Klenot z jazera Malawi

Prekrásne sfarbené modré, červené až žlté ryby si právom vyslúžili pomenovanie pávie cichlidy

Andrej Jakubík | 9. augusta 2017 o 11:00

Rod rýb, ktorý si predstavíme v tomto článku sa teší vysokej popularite už dlhé roky a vďaka kráse a charakteru jeho zástupcov sa záujem o ich chov určite nechystá upadnúť do zabudnutia. Krásne sfarbené modré, červené až žlté ryby si právom vyslúžili pomenovanie pávie cichlidy. Ich domovom je africké jazero Malawi, ktoré je známe predovšetkým druhmi rýb, ktoré nenájdete nikde inde na svete. A aulonocara nie je výnimkou.

Lepšia ako televízor

Pozorovať auloncaru v akváiu, ktoré pripomína ich domovinu je skutočný zážitok a je to určite zaujímavejšie, ako sedovať televíziu. O rodičovských povinnostiach, ktoré cichlidy priviedli do extrému sme si už hovorili v mnohých článkoch, ale v prípade tohto rodu rýb išla príroda ešte ďalej. V jednom akváriu totiž bez problémov v jednej skupine rýb žijú dve až tri generácie rýb, pričom si ryby navzájom vytvoria svoju obdobu komunity, ktorá drží pri sebe a je tak efektívnejšie chránená pred hrozbami vonkajšieho prostredia.

Komunita ako nástroj prežitia

To, že si aulonocara a aj mnoho iných druhov akváriových rýb dokázalo vytvoriť návyky, pri ktorých sa jednotlivci a páry spojili do skupín, ktoré poskytovali viac ochrany. Okrem toho, že tým ryby zvyšujú percento prežitia svojho potomstva, tak je tu aj iná a omnoho podstatnejšia vlastnosť, ktorú ryby získavajú. Je to socializácia. Skrátka sú ryby viac spoločenské a sú pripravené žiť v komunite. V obmedzenom prostredí jazera je to neoceniteľná pozitívna vlastnosť. Ideálny pomer pohlavia je 1 samec na dve až tri samičky. Takého háremové rozdelenie je pre ryby rodu aulonocara priam ideálne.

Pávie cichlidy však nevynikajú krásov iba v jazere Malawi, ale sú to jedni z najkrajších sladkovodných rýb vôbec. Konkurovať im v sladkovodnom svete môže iba máloktorý druh ryby.

Stále je to cichlida

Aj napriek kráse a pozitívnym vlastnostiam, ktoré sme spomenuli, je to stále cichlida a svojej agresívnej povesti neostáva nič dlžná. Agresivita v rámci skupiny sa však prejavuje iba málokedy a má to jeden pádny dôvod. Málo priestoru. Ryby su predovšetkým u začínajúcich chovateľov držané v malých podmienkach, kde si ryby nemôžu vytýčiť svoje územia a preto dochádza ku šarvátkam. Majte na pamäti, že ryby rodu aulonocara sú polygamné a teda nevytvárajú stále páry. Dokonca sa môže pokojne stať, že ak chováme v akváriu viacero druhov, či farebných foriem, tak často dochádza aj ku kríženiu, čo znižuje hodnotu ryby veľmi podstatným spôsobom. Pri nekontrolovateľnom krížení sa totiž môžu časom prejaviť rôzne telesné defekty spojené s medzidruhovým krížením.

A takto vyzerá aulonocara v pohybe:

Zdroj: Youtube


Pridaj komentár:

Máš registráciu na našom webe?
Prihlás sa svojim kontom na Zvieratka.Pravda.sk (ale môžeš použiť aj prezývku z Varecha.sk)
 

Nemáš zaregistrované konto? Zaregistruj sa, je to zadarmo! RegistráciaRyby - ďalšie články

«1 2 ...5 »

Viete čo je to kryptokorýnová choroba v akváriu?
Kryptokorýnová choroba je sprievodný jav zanedbaného akvária s ktorým sa najhoršie vyrovnávajú práve rastliny rodu Cryptocoryna.

Cichlidy
Rodina, ktorá má viac ako 1600 druhov. A každý z nich je unikát.

GloFish. Geneticky Modifikovaný domáci maznáčik
Geneticky upravený domáci miláčik je dnes už realitou

Čo s akváriom počas dovolenky?
Kŕmenie, čistenie filtra, kontrola techniky a podobné veci každodennej rutiny sa predsa musia vykonávať každý deň. Alebo nie?

Môže ísť do akvária vodovodná voda?
Výmena vody v akváriu je potrebná vec, bez ktorej sa nezaobíde žiadne správne akvárium

Syndróm nového akvária
Syndróm nového akvária je vec, ktorá sa radí medzi tie najčastejšie chyby v modernej akvaristike

Pravda ničí mýty: Je potrebné kompletné čistenie akvária?
Dobre zabehnuté akvárium si generálne čistenie nevyžaduje nikdy

Tieto chyby robia akvaristi začiatočníci najčastejšie
Ak sa pritrafí začiatočnícka chyba, tak stabilné akvárium, ktoré sa budovalo roky, skolabuje v priebehu niekoľkých hodín

Dánio
Pod týmto pomenovaním nájdeme celú skupinu veľmi aktívnych a pomerne nenáročných druhov sladkovodných rýb, ktoré vždy prinesú do akvária život a pohyb

Nádherná Koliza krpatá je ozdobou každého akvária
Akváriová ryba z Ázie, ktorá nepotrebuje veľký priestor, ale skúsenú ruku akvaristu

Rozozná zviera tvár svojho majiteľa?
Pre majiteľov psov, mačiek, koní, či papagájov je to samozrejmá vec, ale zamysleli ste sa niekedy, či dokáže vašu tvár rozoznať napríklad akváriová rybka, škrečok, prípadne iné drobné zviera?

Tetra čierna je ideálna ryba na začiatok
Čierna tetra patrí k základným rybám, ktoré sú vhodné aj pre začiatočníka. Akvárium však nesmie patriť k tým najmenším a na kvalitu vody sa rovnako neoplatí zabúdať

Motýlkovec. Bizarná ryba z Afriky
Je iba málo rýb, ako motýlkovec. Potrebuje špecifickú potravu, prispôsobené akvárium a vybranú spoločnosť

Osobnosť človeka a výber zvieratka spolu súvisia
Aspoň tak tvrdia vedecké výskumy. Sedí to aj na vás?

Zvieratko ako vianočný darček
Zvieratko sa môže stať krásnym vianočným darčekom, ktoré získa v domácnosti svoje miesto a bude sa z neho tešiť celá rodina. Môže sa však stať aj príťažou, ktorej sa budú chcieť rodinní príslušníci čím skôr zbaviť. Na čo všetko treba myslieť?

Plata. (Ne)náročná živorodka
Plata je jedna z najkrajších a najžiadanejších akváriových rýb. Pri jej chove však musíme dbať na mnoho povinností.

Akvárium Južnej Ameriky
Jednou z najrozmanitejších oblastí planéty je práve vodstvo Južnej Ameriky

Ako rozmnožiť skalára?
Krásny a majestátny skalár si vyžaduje špecifický prístup. Ale jeho rozmnoženie nebýva problémom

Zlatá rybka
Ako jedna ryba dobyla svet

Nedostatok vitamínu A u akváriových rýb
Nedostatok vitamínu A môže v prípade Klauna očkatého viesť až k degenerácií sietnice oka


«1 2 ...5 »

Naše rybky a akvárka...

Mohlo by vás zaujímať na Pravda.sk: