Ako zistiť vek psa? (2. časť)

V minulej časti sme si povedali niečo o šedivej srsti a ferabných zmenách v oku a trocha z okraja sme načali aj problematiku zubov. V tejto časti zubom psa venujeme omnoho viac priestoru

Andrej Jakubík | 25. mája 2017 o 21:02

V minulej časti sme si povedali niečo o šedivej srsti a farebných zmenách oka a z okraja sme načali aj problematiku zubov. V tejto časti zubom psa venujeme omnoho viac priestoru. Čítajte ďalej a dozviete sa viac.

Zuby a zúbky

Pohľad do ústnej dutiny by nám mal určite pomôcť pri úspešnom určovaní veku nášho psa. Rovnako ako človek, má aj pes dve sady zubov a síce mliečne a trvalé, pričom tie trvalé sa začínajú dostávať na svetlo niekde v období 6 mesiacov života psa. Pri staršom psovi vidíme okrem iného aj rôzne defekty a príznaky používania zubov, ako sú zlomeniny, odreniny, či zubný kameň. To by malo signalizovať vyšší vek, ale samozrejme to môže znamenať aj niečo celkom iné. Napríklad to môžu byť následky rozdielov v potrave. Pes, ktorý dostáva surové kosti, má zuby v inom stave ako pes, ktorý si v miske nájde iba granuly. Ak je o chrup psa postarané, tak pokojne môžu zuby 15 ročného psa vyzerať lepšie ako zuby 5 ročného.

Mení sa správanie

Niekedy na určenie veku postačí aj sledovanie správania psa, ktoré dokáže mnohé prezradiť nielen o veku. Energické a aktívne psy sú často považované za mladšie ročníky, ako psy, ktoré sú už pokojné a "ostrieľané" do takej miery, že ich iba máločo prekvapí, či vyvedie z miery. Na starších psoch si môžeme všímať napríklad problémy s chôdzou, prekonávaním schodov a podobne. Nemusí to však byť následkom vyššieho veku. Úplne postačí ak pes prekoná vážnejší úraz, či trpí na vážnejšie ochorenie a už v strednom veku môže vyzerať a vykazovať správanie psa - seniora.

Je váš pes fit?

Jedným z ukazovateľov veku psa je aj jeho kondícia. Rovnako ako v prípade človeka, aj pes sa so zvyšujúcim sa vekom stráni aktivitám, ktoré rád robieval v mladšom veku. Naberanie hmotnosti je typické pre psov stredného veku a naopak pes senior má sklony ku strate váhy. Pes senior je menej aktívny a má omnoho vyššiu tendenciu si počas dňa "zdriemnuť". Výsledkom toho je aj pomalší metabolizmus, čo sa niekedy odráža na náraste telesnej hmotnosti. Mnoho majiteľov totiž zabudne na to, že ich pes nie je už tak aktívny ako v mladosti, ale kŕmnu dávku nechávajú nezmenenú, čo vedie k obezite.

Znakom psa seniora je aj nástup ochorení ako je napríklad artritída, čo psom sťažuje pohyb a vyvoláva bolestivé stavy. Niektoré plemená psov sa však často rodia s genetickými poruchami, ktoré vedú k artritíde už v mladom veku.

O správnej strave pre psa seniora si niečo viac povieme už čoskoro v samostatnom článku.


Pridaj komentár:

Máš registráciu na našom webe?
Prihlás sa svojim kontom na Zvieratka.Pravda.sk (ale môžeš použiť aj prezývku z Varecha.sk)
 

Nemáš zaregistrované konto? Zaregistruj sa, je to zadarmo! RegistráciaPsy - ďalšie články

«1 2 ...9 »

10 faktov o besnote, ktoré by ste mali vedieť
Svetová zdravotnícka organizácia považuje besnotu za veľmi vážny problém a odhaduje sa, že na jej následky ročne zomiera približne 55 tisíc ľudí.

Ako zistiť vek psa? (1. časť)
V mnohých prípadoch často netušíme nič o minulosti psa, vrátane toho, aká dlhá tá minulosť je

Video: Môže pes darovať krv?
Darovanie krvi je v dnešnej dobe úplne bežná vec. Ľudia chodia pravidelne do transfúznych staníc, aby pomohli iným. Ako je to však s darcovstvom krvi u psov?

5 znakov, že vás pes miluje
Dokáže aj pes milovať svojho pána až na hranicu, ktorú sú podľa odborníkov schopní dosiahnuť iba ľudia?

5 miest, ktoré majú kliešte na psoch najradšej
V skutočnosti je prehliadka psa spojená s hľadaním kliešťa pomerne komplikovaná a zahŕňa niekoľko miest, ktoré kliešť vyhľadáva najčastejšie

Jarné nebezpečenstvá, ktoré striehnu na každého psa a mačku (4. časť)
Aj navonok obyčajná kaluž vody znamená pre psa potenciálne nebezpečenstvo, ktoré musí jeho majiteľ predvídať

Jarné nebezpečenstvá, ktoré striehnu na každého psa a mačku (3. časť)
Jarné nebezpečenstvá by mal ovládať každý majiteľ psa, či mačky. Verte, či nie, ale dokáže to zachraňovať nevinné zvieracie životy

Jarné nebezpečenstvá, ktoré striehnu na každého psa a mačku (2. časť)
A sme tu opäť s ďalšou porciou problémov, ktoré majú spoločného menovateľa v podobe jarných mesiacov.

Jarné nebezpečenstvá, ktoré striehnu na každého psa a mačku (1. časť)
O mnohých ste vedeli, alebo aspoň tušili, ale niektoré budú pre Vás novinkou

Najčastejšie chyby v prevencií proti blchám a kliešťom. Robíte ich aj vy?
Poznáte najčastejšie chyby, ktoré majitelia psov a mačiek robia pri prevencií proti vonkajším parazitom?

Top 3 najčistotnejšie plemená psov
Plemená psov, ktoré si predstavíme v nasledujúcom článku si porekadlo "čistota, pol života" berú skutočne k srdcu

Viete ktoré huby sú pre psa jedovaté?
Ponúkame vám prehľad tých najbežnejších druhov húb, ktoré predstavujú vážne riziko pre zdravie vášho psa

Seriál: Čím vás dokáže nakaziť domáce zviera (1. časť)
Pozorne sa začítajte a prídete k poznaniu, že mať doma zviera znamená niekedy aj dosť podstatné riziko pre zdravie jeho majiteľa.

Stratil sa vám pes? Neprepadajte panike!
Prinášame vám základné rady, ktorých by ste sa mali držať v prípade, že sa váš štvornohý priateľ stratí

V každom psovi je kus divokej prírody
Pripravili sme pre vás niekoľko príkladov správania, ktoré v domácom psíkovi zanechala divoká príroda a sú pripomienkou toho, že aj pes je stále z časti divoké zviera

Niekoľko nebezpečných vecí, ktoré číhajú na vaše zviera v aute
Pes, mačka či iné zviera je členom rodiny a preto je často ako člen zapájaný do spoločných aktivít, čo zahŕňa aj cestovanie v aute. Viete o všetkých nebezpečenstvách, ktoré hrozia vášmu zvieraťu pri cestovaní autom?

(Video) Dobrí ľudia stále existujú! Kompilácia záberov, kde išlo zvieratkám o život
Prírodné katastrofy, nehody, či iné nepredvídateľné udalosti dokážu dostať zvieratko do situácie, keď bojuje o život. Našťastie je aj medzi ľuďmi stále dostatok hrdinov

Ako sa postarať o pokožku psíka v zime
Suchá pokožka v zime nie je nič príjemné. Viete ako s ňou bojovať?

Pes alebo mačka. Kto vládne u vás doma?
Myslíte si, že pes je vždy pánom situácie? Občas aj títo odvážni ochranári ukážu svoje slabé miesta a už len pohľad na mačku ich zaženie do kúta.

Pozor na odpadkový kôš. Jeho obsah vám dokáže zabiť domáce zviera
Málokedy si dávame pozor na to, aby sme chránili odpadkový kôš pred zvieratami. Jeho obsah je totiž pre mnohé z nich smrteľný.


«1 2 ...9 »

Naši psy psíkovia, havovia...

Mohlo by vás zaujímať na Pravda.sk: