Ako zistiť vek psa? (1. časť)

V mnohých prípadoch často netušíme nič o minulosti psa, vrátane toho, aká dlhá tá minulosť je

Andrej Jakubík | 23. mája 2017 o 08:00

Nie vždy sme majiteľom psa od jeho prvých mesiacov a preto často netušíme jeho presný vek. Predovšetkým v prípade psa, ktorého sme sa ujali z útulku, či sme ho dokonca našli opusteného a dali sme mu nový domov. V týchto a ďalších prípadoch často netušíme nič o jeho minulosti, vrátane toho, aká dlhá tá minulosť je. Poznanie veku psa je veľmi dôležité pre nastavenie očkovania, či iných zdravotných úkonov, ktoré si žiadajú poznanie veku.

Šteniatko je jednoznačná záležitosť

Spoznať šteniatko nie je žiadnym problémom. Majú v sebe ten veľmi známy "faktor roztomilosti", ktorý si ľudia všímajú najčastejšie ako prvý. Samozrejme je šteniatko aj menšieho vzrastu oproti dospelému psovi a všímame si aj proporcionálne dôkazy o veku, ktoré sa prejavujú napríklad väčšími labkami. Potom tu máme aj voľnejšiu kožu a nesmieme zabúdať ani na to, že šteňa je stvorenie veľmi hravé. Veľmi dobrým pomocníkom pri určovaní veku šteniatka sú jeho zuby. Tie prvé mliečne by sa mali objaviť niekedy medzi 3 až 6 týždňom a prvé trvalé zuby (vpredu) by sa začať vyvíjať vo veku približne 12 až 16 týždňov. No a nakoniec sa dostanú na svetlo aj zadné trvalé zuby, ktoré signalizujú vek od 16 do 24 týždňov.

Šedivenie

Prvý príznak šedivenia je jedným z klasických znakov určovania veku psa. Ale aj v tomto prípade to neplatí vždy a striktne na každého chlpáča. Výskyt šedivej srsti je rôzny na základe plemena, ale neposkytuje však zaručené informácie o veku psa. Prítomnosť šedivej srsti v okolí papule však naznačuje, že pes je už dospelý. Ale pozor, pretože ak na svojom psovi nájdete sivé miesta, tak sa nemusí jednať o staršieho psa. Napríklad taký zlatý retríver je známy tým, že sa na jeho tele sivá srsť vyskytuje už okolo 4 až 5 roku života. A mnohé plemená, ako napríklad stavač, chrt, či dokonca pudel, môžu mať na svojom tele sivú srsť už v rannom veku.

Vedecká obec iba nedávno prišla s tvrdením, že šedivenie súvisí aj s povahou a temperamentom psa. Je teda vedecky dokázané, že pes, ktorý trpí úzkosťou, prípadne sa v jeho charaktere vyskytuje impulzívnosť, sa stáva omnoho častejšie terčom šedivenia, ako jeho charakterový protipól.

Oči sa menia

Pri častých pohľadoch do očí vášho psa, si určite všimnete, že sa jeho oči vekom menia. Mení sa práve šošovka, ktorá dáva oku mierny modro šedý zákal, čo signalizuje u psa stredný a vyšší vek. Netreba si však toto "starnutie oka" zamieňať so šedým zákalom, čo je nebezpečné ochorenie, ktoré v prípade neliečenia vedie až k slepote. Aj tu však existuje celý rad výnimiek. Napríklad bulteriér, či Francúzsky buldog sú plemená, ktoré sú na juvenilný šedý zákal náchylný viac ako iné plemená. Rovnako tak však môžu byť farebné zmeny v oku aj predzvesťou napríklad diabetes mellitus. Aj napriek uvedeným nepresnostiam sa často používa pri určovaní veku aj pohľad do očí.

Zisťovanie veku psa nie je exaktná veda a teda ani tu neexistuje záruka, že je odhadovaný vek správny. Strava, spôsob života, veterinárna starostlivosť a ešte mnoho iného, sú faktory, ktoré dokážu pridať, či ubrať v prepočte aj niekoľko rokov. Ďalšie znaky, ktoré pomáhajú pri určovaní veku psa si môžete prečítať už čoskoro v druhej časti nášho mini seriálu.


Pridaj komentár:

Máš registráciu na našom webe?
Prihlás sa svojim kontom na Zvieratka.Pravda.sk (ale môžeš použiť aj prezývku z Varecha.sk)
 

Nemáš zaregistrované konto? Zaregistruj sa, je to zadarmo! RegistráciaPsy - ďalšie články

«1 2 ...9 »

10 faktov o besnote, ktoré by ste mali vedieť
Svetová zdravotnícka organizácia považuje besnotu za veľmi vážny problém a odhaduje sa, že na jej následky ročne zomiera približne 55 tisíc ľudí.

Ako zistiť vek psa? (2. časť)
V minulej časti sme si povedali niečo o šedivej srsti a ferabných zmenách v oku a trocha z okraja sme načali aj problematiku zubov. V tejto časti zubom psa venujeme omnoho viac priestoru

Video: Môže pes darovať krv?
Darovanie krvi je v dnešnej dobe úplne bežná vec. Ľudia chodia pravidelne do transfúznych staníc, aby pomohli iným. Ako je to však s darcovstvom krvi u psov?

5 znakov, že vás pes miluje
Dokáže aj pes milovať svojho pána až na hranicu, ktorú sú podľa odborníkov schopní dosiahnuť iba ľudia?

5 miest, ktoré majú kliešte na psoch najradšej
V skutočnosti je prehliadka psa spojená s hľadaním kliešťa pomerne komplikovaná a zahŕňa niekoľko miest, ktoré kliešť vyhľadáva najčastejšie

Jarné nebezpečenstvá, ktoré striehnu na každého psa a mačku (4. časť)
Aj navonok obyčajná kaluž vody znamená pre psa potenciálne nebezpečenstvo, ktoré musí jeho majiteľ predvídať

Jarné nebezpečenstvá, ktoré striehnu na každého psa a mačku (3. časť)
Jarné nebezpečenstvá by mal ovládať každý majiteľ psa, či mačky. Verte, či nie, ale dokáže to zachraňovať nevinné zvieracie životy

Jarné nebezpečenstvá, ktoré striehnu na každého psa a mačku (2. časť)
A sme tu opäť s ďalšou porciou problémov, ktoré majú spoločného menovateľa v podobe jarných mesiacov.

Jarné nebezpečenstvá, ktoré striehnu na každého psa a mačku (1. časť)
O mnohých ste vedeli, alebo aspoň tušili, ale niektoré budú pre Vás novinkou

Najčastejšie chyby v prevencií proti blchám a kliešťom. Robíte ich aj vy?
Poznáte najčastejšie chyby, ktoré majitelia psov a mačiek robia pri prevencií proti vonkajším parazitom?

Top 3 najčistotnejšie plemená psov
Plemená psov, ktoré si predstavíme v nasledujúcom článku si porekadlo "čistota, pol života" berú skutočne k srdcu

Viete ktoré huby sú pre psa jedovaté?
Ponúkame vám prehľad tých najbežnejších druhov húb, ktoré predstavujú vážne riziko pre zdravie vášho psa

Seriál: Čím vás dokáže nakaziť domáce zviera (1. časť)
Pozorne sa začítajte a prídete k poznaniu, že mať doma zviera znamená niekedy aj dosť podstatné riziko pre zdravie jeho majiteľa.

Stratil sa vám pes? Neprepadajte panike!
Prinášame vám základné rady, ktorých by ste sa mali držať v prípade, že sa váš štvornohý priateľ stratí

V každom psovi je kus divokej prírody
Pripravili sme pre vás niekoľko príkladov správania, ktoré v domácom psíkovi zanechala divoká príroda a sú pripomienkou toho, že aj pes je stále z časti divoké zviera

Niekoľko nebezpečných vecí, ktoré číhajú na vaše zviera v aute
Pes, mačka či iné zviera je členom rodiny a preto je často ako člen zapájaný do spoločných aktivít, čo zahŕňa aj cestovanie v aute. Viete o všetkých nebezpečenstvách, ktoré hrozia vášmu zvieraťu pri cestovaní autom?

(Video) Dobrí ľudia stále existujú! Kompilácia záberov, kde išlo zvieratkám o život
Prírodné katastrofy, nehody, či iné nepredvídateľné udalosti dokážu dostať zvieratko do situácie, keď bojuje o život. Našťastie je aj medzi ľuďmi stále dostatok hrdinov

Ako sa postarať o pokožku psíka v zime
Suchá pokožka v zime nie je nič príjemné. Viete ako s ňou bojovať?

Pes alebo mačka. Kto vládne u vás doma?
Myslíte si, že pes je vždy pánom situácie? Občas aj títo odvážni ochranári ukážu svoje slabé miesta a už len pohľad na mačku ich zaženie do kúta.

Pozor na odpadkový kôš. Jeho obsah vám dokáže zabiť domáce zviera
Málokedy si dávame pozor na to, aby sme chránili odpadkový kôš pred zvieratami. Jeho obsah je totiž pre mnohé z nich smrteľný.


«1 2 ...9 »

Naši psy psíkovia, havovia...

Mohlo by vás zaujímať na Pravda.sk: