Ako vám papagáj dokáže zmeniť život

Prijať do rodiny papagája je veľká zodpovednosť a verte mi, že už to v rodine nikdy nebude také ako predtým

Andrej Jakubík | 19. júna 2017 o 10:00

Prijať do rodiny papagája je veľká zodpovednosť a verte mi, že už to v rodine nikdy nebude také ako predtým. Človek by si myslel, že tak malé zviera s ktorým netreba chodiť von na prechádzky predsa nemôže zmeniť zaužívaný stereotyp domácnosti, ale vedzte, že človek sa mýli. Veľmi sa mýli.

Zabudnite na vyspávanie

Papagáj vstáva s východom slnka a je mu jedno, či ste, alebo nie ste pripravený aj vy vstať z postele. Jeho prenikavý krik sa bude rozliehať vašim príbytkom a vás to prinúti vstať, či sa vám to páči, alebo nie. Papagáj je vydierač a preto sa veľmi rýchlo naučí, čo na vás platí a bude to uplatňovať každé ráno. Samozrejme mu to netreba mať za zlé, pretože vy ste jediný tvor v jeho živote a preto sa logicky dožaduje vašej spoločnosti. Ak si však myslíte, že ak sú papagáje dva, tak sa sami navzájom zabavia, tak vedzte, že to nie vždy platí. Často si tak nevedomky vytvoríme dokonalé vrieskavé duo.

Budete nakupovať zdravšie

Kto si myslí, že papagájovi postačia klasické kŕmne zmesi, kde prevláda slnečnica, tak sa hlboko mýli. Papagáj, ktorý je kŕmení podobnou stravou, sa dožíva ani nie polovice svojho priemerného veku. Základ jeho stravy tvoria orechy, semená (s čo najmenším obsahom tuku), ovocie, zelenina, tmavý chlieb a mnoho iných zdraviu prospešných potravín. Či si to uvedomíte, alebo nie, ak papagáj určite zmení vaše nákupné návyky.

Budete variť trocha inak

Pri varení budete viac myslieť aj na svojho papagája a teda nebudete jedlá dochucovať soľou, bez toho, aby ste papagájovi neodobrali jeho porciu bez soli a korenia (naopak čili papričky mu vôbec neprekážajú). Rovnako tak, prídete aj na to, čo vášmu papagájovi chutí a verte alebo nie, tak časom začnete variť aj podľa jeho chuti. A je tu ešte jedna drobnosť. Ten, kto má naozaj rád svojho papagája, určite nebude variť na teflónovej panvici. Teflón je totiž pre papagája extrémne toxická látka. A nielen pre papagája, ale pre všetky druhy vtákov.

Budete častejšie upratovať

Aj papagáj, ktorý je v klietke má svoje schopnosti na to, aby dokázal narobiť neporiadok vo svojom okolí a po čase aj v celom byte. Jeho pierka a jemný prach sa budú nachádzať na nábytku, odevoch, podlahe a vám neostane nič iné, iba ho pravidelne umývať. Záleží to samozrejme od veľkosti papagája, ale to čo ste ráno utreli, môžete večer utrieť znova. Ďalej nesmiete zabúdať ani na žmolky z novín, piliny či pelety a nespotrebované krmivo, ktoré papagáj dokáže veľmi efektívne vypudiť zo svojej klietky na práve umytú podlahu.

To ale nie je všetko. Pri papagájovi musíte brániť nábytok rovnako ako v prípade mačičky, či dokonca psa. Láka ho všetko, čo nemôže mať a čo má zakázané. Nevýhoda spočíva v tom, že papagájovi nemôžete dať príkaz. Jednoducho by na to kašlal a robil si naďalej čo chce. Či si to uvedomíte, alebo nie, tak papagáj po čase zmení vašu domácnosť na nepoznanie a to bez toho, aby si to jej členovia vôbec uvedomili.


Pridaj komentár:

Máš registráciu na našom webe?
Prihlás sa svojim kontom na Zvieratka.Pravda.sk (ale môžeš použiť aj prezývku z Varecha.sk)
 

Nemáš zaregistrované konto? Zaregistruj sa, je to zadarmo! RegistráciaVtáky - ďalšie články

«1 2 ...6 »

Vtáčia chrípka sa celkom určite vráti
Viete ako uchrániť exotické vtáctvo chované v zajatí?

Granuly pre papagáje. Ako vybrať tie správne?
Tento druh krmiva je síce mierne neštandardný, ale aj napriek tomu poskytuje operencovi všetko čo potrebuje k spokojnému a zdravému životu

Pristrihnuté letky poznačia papagája na celý život
Rituál, pri ktorom človek znemožní papagájovi lietať sa bežne praktizuje aj v dnešnej "modernej" spoločnosti

Top letné potraviny, ktoré papagáje milujú
Papagáje nikdy nepohrdnú čerstvým ovocím a ak si na túto stravu zvyknú, tak jej dávajú prednosť pred ostatnými druhmi krmiva

Smutný príbeh papagája Jakubka
Nie všetky príbehy zvieratiek sa končia šťastne

Ako rozoznať pohlavie u papagája?
Vedieť určiť správne pohlavie papagája je často nevyhnutnosť k ich spokojnému životu

10 nástrah, ktoré čakajú na papagáje v byte (2. časť)
Každá jedna položka na tomto zozname je pre operenca nebezpečná až natoľko, že je často ohrozený jeho život

Papagáj a voda na kúpanie
Kúpanie a všeobecne kontakt s vodou je pre papagája veľmi podstatná vec

Máte rozmaznaného papagája? Toto sú 4 príznaky!
Vychovať si doma papagája, ktorý je tak povediac rozmaznaný dnes nie je žiadny problém.

10 nástrah, ktoré čakajú na papagáje v byte (1. časť)
Pripravili sme pre vás zoznam nástrah, ktoré čakajú na papagája pri voľnom pobyte mimo klietku

Rozozná zviera tvár svojho majiteľa?
Pre majiteľov psov, mačiek, koní, či papagájov je to samozrejmá vec, ale zamysleli ste sa niekedy, či dokáže vašu tvár rozoznať napríklad akváriová rybka, škrečok, prípadne iné drobné zviera?

(Video) Varíme pre papagája: Banánové smoothie
Banán je pre telo papagája veľmi dôležitá zložka potravy.

Spolužitie viacerých papagájov
Chov papagája má svoje úskalia, ale chov viacerých papagájov pohromade, je niekedy výzva z kategórie takmer nemožných

Nezvyčajné zvieratá amerických prezidentov
Tipovali by ste amerického prezidenta na psíčkara? Vedzte, že v bielom dome už pobývali papagáje, stádo oviec, aligátor a dokonca slon

Sezóna nechcených darčekov sa začína
Obdobie okolo vianočných sviatkov je pre človeka obdobím šťastia a pokoja. Pre mnohé zvieratá je to však obdobie, ktoré by sa dalo nazvať ako sezóna nechcených darčekov.

Riziká pri kúpe papagája
Dobre si rozmyslite s kým uzavriete obchod. Riziko sa skrýva všade

Ako zmeniť papagájovi stravu
Zmena potravy papagája je vážny krok. Vedzte, že papagáj radšej uhynie od hladu, ako by mal zjesť potravu, ktorá mu nechutí a ktorej nedôveruje

Kŕdeľ papagájov z útulku píše list Ježiškovi
Možno ste o tom ani netušili, ale na Slovensku funguje útulok pre papagáje. A aj jeho obyvatelia snívajú o krásnych Vianociach.

Osobnosť človeka a výber zvieratka spolu súvisia
Aspoň tak tvrdia vedecké výskumy. Sedí to aj na vás?

Beo posvätný. Najtalentovanejší vták planéty!
Beo posvätný je skutočne druhom, ktorý vyniká v mnohých oblastiach. Jeho schopnosti vyrážajú dych


«1 2 ...6 »

Naše vtáky andulky, papagáje...

Mohlo by vás zaujímať na Pravda.sk: