Ako porozumieť mačacím zvukom

Mačka je veľmi komunikatívne stvorenie. Viete si ale správne vyložiť jej reč?

Andrej Jakubík | 27. januára 2017 o 10:42

Mačička komunikuje najčastejšie iba na základe zvukov, svojím postavením tela a samozrejme aj značkovaním územia. Ich majiteľ často ani len netuší, čo im chce mačka naznačiť, pretože jednotlivé zvuky sú často podané tak, že im porozumie iba druhá mačka, alebo skúsený majiteľ. Schválne, viete ako si mačka dokáže vypýtať jesť, alebo naznačiť že sa cíti bezpečne, prípadne práve naopak, že sa cíti byť ohrozená? Čítajte ďalej a dozviete sa viac.

Jedna z najväčších záhad modernej zoológie je mačacie pradenie. Verte tomu, alebo nie, ale vedecká elita dodnes netuší, prečo to mačky robia a aký majú z tohto zvuku úžitok. Niekto by si myslel, že mačka tak robí v prípade, že sa cíti bezpečne a spokojne, ale vedci zistili, že mačky pradú aj v prípade, že sú v nebezpečenstve, prípadne dokonca aj keď prekonávajú ochorenie. Je možné, že mačičky používajú pradenie na samoliečbu? Vedci totiž okrem iného prišli aj na to, že mačky, ktoré prekonávajú zlomeninu a pritom pravidelne pradú, tak si podstatne skracujú dobu liečby, na rozdiel od mačiek, ktoré nepriadli. Pradenie teda podľa všetkého napomáha aj liečbe kostí.

Mňaukanie je klasickým zvukovým prejavom každej mačky. Zvyčajne to znamená, že mačka niečo chce. Ak mačka použije tento zvuk, tak skontrolujte, či má dostatok potravy, pitnej vody, alebo či niekto nesedí na jej obľúbenom mieste na gauči. Ak mačka použije dlhší tón mňaukania, tak väčšinou niečo veľmi chce, prípadne to naznačuje starosti, ktoré si mačka robí. Mačička však vo vyššom veku môže trpieť na stratu sluchu a preto staršie mačky mňaukajú hlasnejšie. Jednoducho sami seba slabo počujú.

Mačací výkrik je veľmi intenzívny zvuk, ktorý značí napríklad moment prekvapenia, ale vyskytuje sa aj v prípade, že sa mačka rozhodla pre boj s druhou mačkou. Ale rovnako tak môže ísť aj o hájenie si teritória pred ostatnými mačkami, či inými zvieratami. Môže to však znamenať aj bolesť, takže rozhodne tento výkrik nepodceňujte.

Mačacie pípanie a cvrlikanie sa nevyskytuje pri všetkých mačkách, ale jedná sa skôr o náhodné zvuky a mačka ich robí najčastejšie v prípade, že pozerá z okna na voľne poletujúce vtáctvo. Vedci majú za to, že sa jedná o trik, ktorý mačky používajú pri love potravy. Skrátka chcú znieť ako vtáky. Rovnako tak to, ale môže byť aj zvuk signalizujúci nadšenie.

Syčanie je veľmi špecifický zvuk, ktorý jednoznačne hovorí o tom, že by sme mali ustúpiť. Mačka nám naznačuje, že je pripravená hájiť svoje záujmy a týmto zvukom nám dáva varovanie. K tomuto sa pripája aj sklopenie uší ku hlave a vyklenutie chrbta. Ak druhá strana neustúpi, tak by mala očakávať útok. Ak je syčanie intenzívnejšie, tak sa už jedná o slabé vrčanie a vtedy je dobré skontrolovať mačičku, či nemá na tele poranenie, alebo či pri dotyku nenaznačí iným zvukom bolesť.

A posledný zvuk, ktorý patrí medzi tie najčastejšie je kňučanie, prípadne doslova plakanie. Majitelia mačiek hovoria o tom, že plakanie sa objaví iba v prípade, že je mačka naozaj v núdzi a potrebuje našu pomoc. Mačka je však veľmi vynaliezavá a preto sa mnohé z nich naučili tento zvuk využívať na pútanie pozornosti. Mačka totiž prišla na to, že ak zo seba dostane zvuk, ktorý je blízky detskému plaču, tak to na človeka veľmi dobre funguje a ten jej venuje pozornosť.

Mačka je stále tajomné stvorenie, ktoré ešte určite nevydalo všetky svoje tajomstvá. Ale o tých, ktoré sú potvrdené vám prinesieme správy už čoskoro. Sledujte nás a dozviete sa vždy niečo viac.


Pridaj komentár:

Máš registráciu na našom webe?
Prihlás sa svojim kontom na Zvieratka.Pravda.sk (ale môžeš použiť aj prezývku z Varecha.sk)
 

Nemáš zaregistrované konto? Zaregistruj sa, je to zadarmo! RegistráciaMačky - ďalšie články

«1 2 ...4 »

Problémy s chrupom majú aj mačičky (2. časť)
V dnešnom pokračovaní nášho mini seriálu si predstavíme ďalšie tri problémy, ktoré veľmi bolestivo znepríjemňujú život nejednej mačke

Problémy s chrupom majú aj mačičky (1. časť)
Zuby sú jeden z najčastejšie používaných nástrojov, ktoré má mačka okamžite k dispozícií. Prinášame vám zoznam tých najbežnejších dentálnych problémov, ktoré postihujú práve mačky.

Niekoľko nebezpečných vecí, ktoré číhajú na vaše zviera v aute
Pes, mačka či iné zviera je členom rodiny a preto je často ako člen zapájaný do spoločných aktivít, čo zahŕňa aj cestovanie v aute. Viete o všetkých nebezpečenstvách, ktoré hrozia vášmu zvieraťu pri cestovaní autom?

(Video) Dobrí ľudia stále existujú! Kompilácia záberov, kde išlo zvieratkám o život
Prírodné katastrofy, nehody, či iné nepredvídateľné udalosti dokážu dostať zvieratko do situácie, keď bojuje o život. Našťastie je aj medzi ľuďmi stále dostatok hrdinov

Ako zistiť, či vás vaša mačka miluje?
Ste si istý láskou svojej mačky? Prezradíme vám niekoľko znakov, toho, že vás naozaj miluje

Pes alebo mačka. Kto vládne u vás doma?
Myslíte si, že pes je vždy pánom situácie? Občas aj títo odvážni ochranári ukážu svoje slabé miesta a už len pohľad na mačku ich zaženie do kúta.

Pozor na odpadkový kôš. Jeho obsah vám dokáže zabiť domáce zviera
Málokedy si dávame pozor na to, aby sme chránili odpadkový kôš pred zvieratami. Jeho obsah je totiž pre mnohé z nich smrteľný.

Nebezpečné hračky pre mačky
Nie každá hračka pre mačky je bezpečná, aj napriek tomu, že je pre mačku určená, tak ju môže dostať na stôl veterinára

Mačka sama doma? Toto by ste mali vedieť!
Aj keď to tak často nevyzerá, tak mačka má svoje city a má rada vašu spoločnosť. A to navzdory všetkým predsudkom, ktoré hovoria o ich samotárstve.

Tieto baktérie najčastejšie ovplyvňujú život domácich zvierat 1. časť
Je dobré vedieť, čo si môžete priniesť domov ako suvenír z bežnej prechádzky

Nezvyčajné zvieratá amerických prezidentov
Tipovali by ste amerického prezidenta na psíčkara? Vedzte, že v bielom dome už pobývali papagáje, stádo oviec, aligátor a dokonca slon

Video: Ako vyrobiť jednoduchý dom pre mačku
Hračky pre mačky z vlastnej produkcie prinesú chlpatým adresátom veľa hodín radosti

Niekoľko tipov, ako podporiť zviera v boji s rakovinou
Vojnu s ochorením musia vyhrať sami. Niekoľko bitiek však môžu vyhrať aj s naším pričinením

Ako sa starať o zvieratká v zime?
V tomto období potrebujú mnohé domáce zvieratá našu pomoc. Na podmienky desiatok stupňov Celzia pod nulou nie je dlhodobo stavaná väčšina zvierat v ľudskej opatere

Príčiny chudnutia zvieratiek
Strata hmotnosti je často vážny príznak, ktorý nesmieme podceňovať.

Mýty o rakovine domácich zvierat (1 časť)
Netreba veriť všetkému, čo si prečítate na internete

Sezóna nechcených darčekov sa začína
Obdobie okolo vianočných sviatkov je pre človeka obdobím šťastia a pokoja. Pre mnohé zvieratá je to však obdobie, ktoré by sa dalo nazvať ako sezóna nechcených darčekov.

Osobnosť človeka a výber zvieratka spolu súvisia
Aspoň tak tvrdia vedecké výskumy. Sedí to aj na vás?

Delíte sa s mačkou, či psíkom o posteľ? Toto by ste mali vedieť!
Delíte sa o posteľ so zvieraťom? Vedzte, že to robí drvivá väčšina majiteľov psíkov aj mačiek

5 nevyhnutností pre zdravé zuby psov aj mačiek
Dentálne problémy psov a mačiek sú rovnaké ako tie ľudské. Ako im účinne predchádzať?


«1 2 ...4 »

Naše mačky a kocúri...

Mohlo by vás zaujímať na Pravda.sk: