Ako odhaliť cukrovku u mačky?

Cukrovka vo svojom počiatku nebolí a preto ostane toto ochorenie často utajené až do chvíle, kedy je už neskoro

Andrej Jakubík | 1. apríla 2017 o 10:00

Mačka je jedno z najsilnejších domácich zvierat, ktoré na sebe nenechá nič spozorovať a to vrátane ochorenia, prípadne bolesti. Cukrovka u mačiek je ochorenie, ktorého rast sa medziročne vyjadruje dvojciferným číslom, čo rozhodne nie je lichotivé zistenie. Každý správny majiteľ mačky pozná jej stravovacie a pitné návyky a tak vie v nich odpozorovať prípadné zmeny. Odborníci často radia, aby si ľudia všímali čokoľvek odlišné, čo ich zviera robí. Často je to neškodná odchýlka od bežného spôsobu života, ale čas od času tak zachytíte jeden z prvých príznakov ochorenia.

Aké sú teda príznaky začínajúcej cukrovky u mačky? Ako prvé si môžete všimnúť zvýšeného smädu a močenia, čomu však mnohí majitelia mačiek nevenujú dostatok pozornosti a obzvlášť nie, ak sa to prejavuje v letných mesiacoch, čo pripisujú vyšším teplotám a potrebe väčšieho príjmu tekutín. Frekvenciu močenia ustriehneme iba v prípade, že sme s mačkou po celý deň, čo však väčšinou nie je pravidlom a pri vonkajších mačkách je to doslova nemožné. Potom nastupuje ďalší príznak, ktorým je celková slabosť mačičky. Následne sa často prejavuje aj strata hmotnosti a to aj napriek tomu, že mačička prijíma rovnaké, či dokonca aj vyššie množstvo potravy. Uvedené príznaky však nemusia byť priamo príznakom diabetes, ale aj napríklad vnútornej infekcie, ktorá zostala neliečená a v prípade straty hmotnosti je potrebné zvážiť aj možné napadnutie parazitmi.

Ako sa prejavuje cukrovka v pokročilom štádiu? Tu sú už príznaky jednoznačné a ťažko si ich pomýlime s inou chorobou. Už k existujúcim si musíme prirátať ešte totálne zoslabnutie, problémy s chôdzou (predovšetkým zadné nohy bývajú ohnuté) a častý je aj výskyt šedého zákalu. Ale najväčšie nebezpečenstvo číha v podobe diabetickej ketoacidózy, ktorá je častým príznakom práve ochorenia diabetes mellitus. Prejavuje sa napríklad ako silná až extrémna dehydratácia, nechutenstvo, strata hmotnosti, zvracanie, hnačka a dokonca aj v podobe dýchacích problémov.

Toto bolo iba niekoľko základných a charakteristických príznakov cukrovky u mačiek. Samozrejme konečnú diagnózu potvrdí až veterinárny lekár na základe vyšetrenia moču a krvi, ktoré diabetes potvrdia, alebo vyvrátia.


Pridaj komentár:

Máš registráciu na našom webe?
Prihlás sa svojim kontom na Zvieratka.Pravda.sk (ale môžeš použiť aj prezývku z Varecha.sk)
 

Nemáš zaregistrované konto? Zaregistruj sa, je to zadarmo! RegistráciaMačky - ďalšie články

«1 2 ...5 »

Najčastejšie genetické poruchy u mačiek (1. časť)
Genetické ochorenia, ktoré sa vyskytujú u mačiek sa v poslednom období neustále rozširujú a zasahujú do života ako čistokrvných mačiek, tak aj tým bez papierom

10 faktov o besnote, ktoré by ste mali vedieť
Svetová zdravotnícka organizácia považuje besnotu za veľmi vážny problém a odhaduje sa, že na jej následky ročne zomiera približne 55 tisíc ľudí.

Ako správne kúpať mačiatko
Často je kúpeľ takmer jedinou možnosťou, ako udržať mačiatko v čistote a vyhnúť sa nepríjemným kožným ochoreniam

Jarné nebezpečenstvá, ktoré striehnu na každého psa a mačku (4. časť)
Aj navonok obyčajná kaluž vody znamená pre psa potenciálne nebezpečenstvo, ktoré musí jeho majiteľ predvídať

Jarné nebezpečenstvá, ktoré striehnu na každého psa a mačku (3. časť)
Jarné nebezpečenstvá by mal ovládať každý majiteľ psa, či mačky. Verte, či nie, ale dokáže to zachraňovať nevinné zvieracie životy

Jarné nebezpečenstvá, ktoré striehnu na každého psa a mačku (2. časť)
A sme tu opäť s ďalšou porciou problémov, ktoré majú spoločného menovateľa v podobe jarných mesiacov.

Paradentóza u mačiek
Ako paradentózu odhaliť a ako spozorovať prvé malé príznaky v čase, keď je možné ochorenie chrupu mačky vyliečiť bez trvalých následkov?

Jarné nebezpečenstvá, ktoré striehnu na každého psa a mačku (1. časť)
O mnohých ste vedeli, alebo aspoň tušili, ale niektoré budú pre Vás novinkou

Najčastejšie chyby v prevencií proti blchám a kliešťom. Robíte ich aj vy?
Poznáte najčastejšie chyby, ktoré majitelia psov a mačiek robia pri prevencií proti vonkajším parazitom?

Seriál: Čím vás dokáže nakaziť domáce zviera (1. časť)
Pozorne sa začítajte a prídete k poznaniu, že mať doma zviera znamená niekedy aj dosť podstatné riziko pre zdravie jeho majiteľa.

Príčiny cukrovky u mačičky
Početnosť prípadov cukrovky u mačiek stále narastá. Viete, ktoré faktory sú rizikové a treba si ich všímať viac ako ostatné?

Problémy s chrupom majú aj mačičky (2. časť)
V dnešnom pokračovaní nášho mini seriálu si predstavíme ďalšie tri problémy, ktoré veľmi bolestivo znepríjemňujú život nejednej mačke

Problémy s chrupom majú aj mačičky (1. časť)
Zuby sú jeden z najčastejšie používaných nástrojov, ktoré má mačka okamžite k dispozícií. Prinášame vám zoznam tých najbežnejších dentálnych problémov, ktoré postihujú práve mačky.

Niekoľko nebezpečných vecí, ktoré číhajú na vaše zviera v aute
Pes, mačka či iné zviera je členom rodiny a preto je často ako člen zapájaný do spoločných aktivít, čo zahŕňa aj cestovanie v aute. Viete o všetkých nebezpečenstvách, ktoré hrozia vášmu zvieraťu pri cestovaní autom?

(Video) Dobrí ľudia stále existujú! Kompilácia záberov, kde išlo zvieratkám o život
Prírodné katastrofy, nehody, či iné nepredvídateľné udalosti dokážu dostať zvieratko do situácie, keď bojuje o život. Našťastie je aj medzi ľuďmi stále dostatok hrdinov

Ako zistiť, či vás vaša mačka miluje?
Ste si istý láskou svojej mačky? Prezradíme vám niekoľko znakov, toho, že vás naozaj miluje

Pes alebo mačka. Kto vládne u vás doma?
Myslíte si, že pes je vždy pánom situácie? Občas aj títo odvážni ochranári ukážu svoje slabé miesta a už len pohľad na mačku ich zaženie do kúta.

Pozor na odpadkový kôš. Jeho obsah vám dokáže zabiť domáce zviera
Málokedy si dávame pozor na to, aby sme chránili odpadkový kôš pred zvieratami. Jeho obsah je totiž pre mnohé z nich smrteľný.

Nebezpečné hračky pre mačky
Nie každá hračka pre mačky je bezpečná, aj napriek tomu, že je pre mačku určená, tak ju môže dostať na stôl veterinára

Mačka sama doma? Toto by ste mali vedieť!
Aj keď to tak často nevyzerá, tak mačka má svoje city a má rada vašu spoločnosť. A to navzdory všetkým predsudkom, ktoré hovoria o ich samotárstve.


«1 2 ...5 »

Naše mačky a kocúri...

Mohlo by vás zaujímať na Pravda.sk: