10 nástrah, ktoré čakajú na papagáje v byte (2. časť)

Každá jedna položka na tomto zozname je pre operenca nebezpečná až natoľko, že je často ohrozený jeho život

Andrej Jakubík | 17. júna 2017 o 10:00

Pokračujeme v našom zozname nástrah, ktoré sú nebezpečné ako pre papagája, tak aj pre iné domáce zvieratá. Pamätajte si, že každá jedna položka na tomto zozname je pre operenca nebezpečná až natoľko, že je často ohrozený jeho život.

Potraviny

Avokádo, kofeín, čokoláda, káva, čaj, cesnak, cibuľa, slané potraviny a samozrejme ľudské jedlo je pre papagáje absolútne nevhodné a dokonca v mnohých prípadoch jedovaté. Dávajte pozor predovšetkým na avokádo, ktoré je pre operencov extrémne toxické. V priebehu niekoľkých minút od skonzumovania avokáda sa v ich tele začne prejavovať látka známa ako persín a tá zaplní pľúca vodou, takže sa papagáj udusí. Ak ste na vážkach s niektorou potravinu, tak ju radšej nepodávajte. Nikdy nenechávajte potraviny v dosahu papagája, ktorý sa pohybuje voľne a vyhnete sa mnohým problémom.

Jedovaté izbové rastliny

Tento bod je veľmi dôležitý, pretože si musíme uvedomiť, že pre papagája ale aj iné domáce zvieratá sú mnohé naše bežné izbové rastliny jedovaté. Nakoniec vždy platí, že papagáj by nemal s izbovými rastlinami prísť do kontaktu, pretože je tu riziko otravy ako samotnou rastlinou, tak aj hnojivom, či postrekom, ktoré sa na rastliny bežne používa. Preverte si toxicitu svojich izbových rastlín a pokiaľ zamýšľate ich nákup, tak vyberajte tie neškodné. Musíte myslieť na to, že papagáj ich vždy bude chcieť ochutnať a často sa mu to aj podarí.

Lieky

Táto skupine je rovnako veľmi nebezpečná, pretože dnešné lieky pripomínajú tvarom a farbou dokonca prirodzenú stravu papagájov, prípadne ich granulovanú umelú stravu. Pri požití ľudského lieku sa často nemusí nič zvláštne prihodiť, ale vždy je tu vysoké riziko zlyhania pečene, či dokonca smrti ako priameho následku požitia lieku. Lieky preto vždy skladujte mimo dosahu zvierat a detí! Nikdy si nenechávajte na kuchynskej linke polovicu tabletky s tým, že ju zjete neskôr. Myslite na to, že papagáj sa tam môže prechádzať a zoberie tabletku do zobáka. Rovnako tak, ak vám spadne tabletka na zem a neviete ju nájsť, tak to nevzdávajte pokiaľ ju nenájdete. Ak ju nájde papagáj, tak nemusíte mať dôvod na radosť.

Pasce na zvieratá

Veľmi nebezpečná skupina nástrah sú aj pasce na zvieratá, ktoré máme doma umiestnené. Lepiace pásky na krídlatý hmyz, návnady na likvidáciu lezúceho hmyzu, či dokonca hlodavcov a podobne. Klasické klepce na myši by sme používať určite nemali, pretože tie znamenajú pre malé a stredné druhy papagája okamžitú smrť a pre väčšie druhy je to minimálne ohrozenie života. Ak vlastníte papagája, tak by ste mali oželieť tento spôsob likvidácie zvierat vo svojom okolí, pretože tým ohrozujete aj život svojho zvieratka, ktoré nevedomky zoberie do zobáka napríklad otravu na mravce, alebo na potkany, čo sa takmer s istotou končí jeho smrťou. Prípadne papagáj vletí do lepiacej pásky nastraženej na hmyz a jeho pierka dostanú poriadne zabrať.

Našli ste v zozname aj niečo, čo dôverne poznáte zo svojho okolia? V tom prípade to určite zmeňte a zabezpečte papagájovi pokojný a bezpečný výlet mimo klietku. Ak si myslíte, že sme na niečo zabudli, tak využite našu diskusiu a dajte nám o tom vedieť. Dovidenia pri ďalšom článku.


Pridaj komentár:

Máš registráciu na našom webe?
Prihlás sa svojim kontom na Zvieratka.Pravda.sk (ale môžeš použiť aj prezývku z Varecha.sk)
 

Nemáš zaregistrované konto? Zaregistruj sa, je to zadarmo! RegistráciaVtáky - ďalšie články

«1 2 ...6 »

Vtáčia chrípka sa celkom určite vráti
Viete ako uchrániť exotické vtáctvo chované v zajatí?

Granuly pre papagáje. Ako vybrať tie správne?
Tento druh krmiva je síce mierne neštandardný, ale aj napriek tomu poskytuje operencovi všetko čo potrebuje k spokojnému a zdravému životu

Pristrihnuté letky poznačia papagája na celý život
Rituál, pri ktorom človek znemožní papagájovi lietať sa bežne praktizuje aj v dnešnej "modernej" spoločnosti

Top letné potraviny, ktoré papagáje milujú
Papagáje nikdy nepohrdnú čerstvým ovocím a ak si na túto stravu zvyknú, tak jej dávajú prednosť pred ostatnými druhmi krmiva

Smutný príbeh papagája Jakubka
Nie všetky príbehy zvieratiek sa končia šťastne

Ako rozoznať pohlavie u papagája?
Vedieť určiť správne pohlavie papagája je často nevyhnutnosť k ich spokojnému životu

Ako vám papagáj dokáže zmeniť život
Prijať do rodiny papagája je veľká zodpovednosť a verte mi, že už to v rodine nikdy nebude také ako predtým

Papagáj a voda na kúpanie
Kúpanie a všeobecne kontakt s vodou je pre papagája veľmi podstatná vec

Máte rozmaznaného papagája? Toto sú 4 príznaky!
Vychovať si doma papagája, ktorý je tak povediac rozmaznaný dnes nie je žiadny problém.

10 nástrah, ktoré čakajú na papagáje v byte (1. časť)
Pripravili sme pre vás zoznam nástrah, ktoré čakajú na papagája pri voľnom pobyte mimo klietku

Rozozná zviera tvár svojho majiteľa?
Pre majiteľov psov, mačiek, koní, či papagájov je to samozrejmá vec, ale zamysleli ste sa niekedy, či dokáže vašu tvár rozoznať napríklad akváriová rybka, škrečok, prípadne iné drobné zviera?

(Video) Varíme pre papagája: Banánové smoothie
Banán je pre telo papagája veľmi dôležitá zložka potravy.

Spolužitie viacerých papagájov
Chov papagája má svoje úskalia, ale chov viacerých papagájov pohromade, je niekedy výzva z kategórie takmer nemožných

Nezvyčajné zvieratá amerických prezidentov
Tipovali by ste amerického prezidenta na psíčkara? Vedzte, že v bielom dome už pobývali papagáje, stádo oviec, aligátor a dokonca slon

Sezóna nechcených darčekov sa začína
Obdobie okolo vianočných sviatkov je pre človeka obdobím šťastia a pokoja. Pre mnohé zvieratá je to však obdobie, ktoré by sa dalo nazvať ako sezóna nechcených darčekov.

Riziká pri kúpe papagája
Dobre si rozmyslite s kým uzavriete obchod. Riziko sa skrýva všade

Ako zmeniť papagájovi stravu
Zmena potravy papagája je vážny krok. Vedzte, že papagáj radšej uhynie od hladu, ako by mal zjesť potravu, ktorá mu nechutí a ktorej nedôveruje

Kŕdeľ papagájov z útulku píše list Ježiškovi
Možno ste o tom ani netušili, ale na Slovensku funguje útulok pre papagáje. A aj jeho obyvatelia snívajú o krásnych Vianociach.

Osobnosť človeka a výber zvieratka spolu súvisia
Aspoň tak tvrdia vedecké výskumy. Sedí to aj na vás?

Beo posvätný. Najtalentovanejší vták planéty!
Beo posvätný je skutočne druhom, ktorý vyniká v mnohých oblastiach. Jeho schopnosti vyrážajú dych


«1 2 ...6 »

Naše vtáky andulky, papagáje...

Mohlo by vás zaujímať na Pravda.sk: