10 faktov o besnote, ktoré by ste mali vedieť

Svetová zdravotnícka organizácia považuje besnotu za veľmi vážny problém a odhaduje sa, že na jej následky ročne zomiera približne 55 tisíc ľudí.

Andrej Jakubík | 30. mája 2017 o 18:39

Besnota je zoonóza, teda ide o ochorenie, ktoré je prenosné zo zvieraťa na človeka. Svetová zdravotnícka organizácia považuje besnotu za veľmi vážny problém a odhaduje sa, že na jej následky ročne zomiera približne 55 tisíc ľudí ročne.

- Besnota je celosvetový problém. Okrem Antarktídy je toto ochorenie prítomné na všetkých kontinentoch. Ostrovné oblasti sú často menej zasiahnuté ako pevninské oblasti. A preto sa napríklad s týmto ochorením nestretneme na Havaji.

- Anglické pomenovanie besnoty je Rabbies, čo pochádza z latinského pomenovania Rabe. Toto slovo sa vo voľnom preklade udáva ako vyčíňanie. A skutočne je správanie sa nakazených zvierat podobné vyčíňaniu, čo pokračuje agresivitou a precitlivenosťou na svetlo a vodu.

- Besnota sa šíri za pomoci telesných tekutín a to konkrétne slín. Často ide o otvorené rany, ktoré sú infikované slinami zvieraťa. Nie každé poranenie a kontakt so slinami však znamenajú infekciu. Záleží aj na hĺbke rany a na čase, počas ktorého ostáva rana nevyčistená.

- Inkubačná doba je tak trocha záhada. V prípade besnoty je bežná inkubačná doba od 3 do 8 týždňov, ale môže byť aj niečo okolo 10 dní a dokonca aj viac ako rok. Presné faktory, ktoré ovplyvňujú dĺžku inkubačnej doby nie sú doposiaľ známe a sú iba v rovine dohadov.

- Besnotu môže dostať a prenášať každý suchozemský cicavec. Pes, mačka, či človek. Ochorenie si nevyberá a nakaziť sa môže ktorýkoľvek voľne žijúci, či domáci cicavec. Napríklad v USA je to najčastejšie medvedík čistotný a v Európe je to líška.

- V celosvetovom meradle, kde zahrnieme všetky domáce zvieratá, vychádzajú ako najviac vnímavé na toto ochorenie mačky. Dokonca je počet prípadov besnoty u mačiek niekoľko násobne vyšší ako v prípade psov.

- Očkovanie proti besnote je najrozšírenejším očkovaním domácich zvierat na planéte. Očkovanie je povinné v mnohých štátoch sveta a preto je toto opatrenie jedno z najrozšírenejších veterinárnych opatrení vôbec.

- Očkovanie proti besnote vyvoláva množstvo nežiadúcich účinkov, avšak iba u malého percenta psov. Horúčka, strata chuti do jedla, opuchy, vypadávanie srsti v mieste vpichu a podobné príznaky patria do bežného portfólia nežiadúcich účinkov očkovania proti besnote.

- V prípade besnoty sa viac ako pri iných ochoreniach využíva karanténa, ktorá izoluje zviera na dobu potrebnú k zisteniu prítomnosti ochorenia. Karanténa môže trvať niekedy až 6 mesiacov.

- Šteniatká sa proti besnote môžu očkovať už vo veku 6 až 8 týždňov a mačky vo veku 8 týždňov. V mnohých štátoch sveta je toto očkovanie dokonca povinné.


Pridaj komentár:

Máš registráciu na našom webe?
Prihlás sa svojim kontom na Zvieratka.Pravda.sk (ale môžeš použiť aj prezývku z Varecha.sk)
 

Nemáš zaregistrované konto? Zaregistruj sa, je to zadarmo! RegistráciaMačky - ďalšie články

«1 2 ...5 »

Najčastejšie genetické poruchy u mačiek (1. časť)
Genetické ochorenia, ktoré sa vyskytujú u mačiek sa v poslednom období neustále rozširujú a zasahujú do života ako čistokrvných mačiek, tak aj tým bez papierom

Ako správne kúpať mačiatko
Často je kúpeľ takmer jedinou možnosťou, ako udržať mačiatko v čistote a vyhnúť sa nepríjemným kožným ochoreniam

Jarné nebezpečenstvá, ktoré striehnu na každého psa a mačku (4. časť)
Aj navonok obyčajná kaluž vody znamená pre psa potenciálne nebezpečenstvo, ktoré musí jeho majiteľ predvídať

Jarné nebezpečenstvá, ktoré striehnu na každého psa a mačku (3. časť)
Jarné nebezpečenstvá by mal ovládať každý majiteľ psa, či mačky. Verte, či nie, ale dokáže to zachraňovať nevinné zvieracie životy

Jarné nebezpečenstvá, ktoré striehnu na každého psa a mačku (2. časť)
A sme tu opäť s ďalšou porciou problémov, ktoré majú spoločného menovateľa v podobe jarných mesiacov.

Paradentóza u mačiek
Ako paradentózu odhaliť a ako spozorovať prvé malé príznaky v čase, keď je možné ochorenie chrupu mačky vyliečiť bez trvalých následkov?

Jarné nebezpečenstvá, ktoré striehnu na každého psa a mačku (1. časť)
O mnohých ste vedeli, alebo aspoň tušili, ale niektoré budú pre Vás novinkou

Najčastejšie chyby v prevencií proti blchám a kliešťom. Robíte ich aj vy?
Poznáte najčastejšie chyby, ktoré majitelia psov a mačiek robia pri prevencií proti vonkajším parazitom?

Seriál: Čím vás dokáže nakaziť domáce zviera (1. časť)
Pozorne sa začítajte a prídete k poznaniu, že mať doma zviera znamená niekedy aj dosť podstatné riziko pre zdravie jeho majiteľa.

Ako odhaliť cukrovku u mačky?
Cukrovka vo svojom počiatku nebolí a preto ostane toto ochorenie často utajené až do chvíle, kedy je už neskoro

Príčiny cukrovky u mačičky
Početnosť prípadov cukrovky u mačiek stále narastá. Viete, ktoré faktory sú rizikové a treba si ich všímať viac ako ostatné?

Problémy s chrupom majú aj mačičky (2. časť)
V dnešnom pokračovaní nášho mini seriálu si predstavíme ďalšie tri problémy, ktoré veľmi bolestivo znepríjemňujú život nejednej mačke

Problémy s chrupom majú aj mačičky (1. časť)
Zuby sú jeden z najčastejšie používaných nástrojov, ktoré má mačka okamžite k dispozícií. Prinášame vám zoznam tých najbežnejších dentálnych problémov, ktoré postihujú práve mačky.

Niekoľko nebezpečných vecí, ktoré číhajú na vaše zviera v aute
Pes, mačka či iné zviera je členom rodiny a preto je často ako člen zapájaný do spoločných aktivít, čo zahŕňa aj cestovanie v aute. Viete o všetkých nebezpečenstvách, ktoré hrozia vášmu zvieraťu pri cestovaní autom?

(Video) Dobrí ľudia stále existujú! Kompilácia záberov, kde išlo zvieratkám o život
Prírodné katastrofy, nehody, či iné nepredvídateľné udalosti dokážu dostať zvieratko do situácie, keď bojuje o život. Našťastie je aj medzi ľuďmi stále dostatok hrdinov

Ako zistiť, či vás vaša mačka miluje?
Ste si istý láskou svojej mačky? Prezradíme vám niekoľko znakov, toho, že vás naozaj miluje

Pes alebo mačka. Kto vládne u vás doma?
Myslíte si, že pes je vždy pánom situácie? Občas aj títo odvážni ochranári ukážu svoje slabé miesta a už len pohľad na mačku ich zaženie do kúta.

Pozor na odpadkový kôš. Jeho obsah vám dokáže zabiť domáce zviera
Málokedy si dávame pozor na to, aby sme chránili odpadkový kôš pred zvieratami. Jeho obsah je totiž pre mnohé z nich smrteľný.

Nebezpečné hračky pre mačky
Nie každá hračka pre mačky je bezpečná, aj napriek tomu, že je pre mačku určená, tak ju môže dostať na stôl veterinára

Mačka sama doma? Toto by ste mali vedieť!
Aj keď to tak často nevyzerá, tak mačka má svoje city a má rada vašu spoločnosť. A to navzdory všetkým predsudkom, ktoré hovoria o ich samotárstve.


«1 2 ...5 »

Naše mačky a kocúri...

Mohlo by vás zaujímať na Pravda.sk: